– System był przygotowany na tyle dobrze, że udało się minimalizować problemy, z którymi zetknęli się lekarze i pacjenci – mówi prof. Marek Rękas, konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki.
- Z powodu pandemii w 2020 roku nie osiągnęliśmy dużych zmian, system był jednak przygotowany na tyle dobrze, że udało się minimalizować problemy, z którymi zetknęli się lekarze i pacjenci.
- Sukcesem było wprowadzenie systemu jednodniowego leczenia operacyjnego zaćmy.
- W maju wdrożyliśmy wytyczne działania oddziałów okulistycznych w czasie pandemii. Na ich podstawie oddziały funkcjonują do tej pory.
- W 2020 roku wprowadzono też zmiany w programie lekowym AMD (dotyczą one czasu obserwacji pacjentów bez podawania iniekcji doszklistkowych – został on skrócony do 4 miesięcy z możliwością powrotu do programu lekowego). Program lekowy stał się bardziej elastyczny, nastawiony na to, aby zwiększać dostępność dla nowych pacjentów, bez niepotrzebnego przetrzymywania w programie tych chorych, którzy nie wymagają już takiego leczenia.
- Uważam, że w ciągu roku będziemy w stanie wrócić do poziomu wykonywania ok. 300 tys. operacji zaćmy rocznie.
- Na 2021 rok zalecałbym przede wszystkim, aby lekarze okuliści brali czynny udział w szczepieniach.
- Zmiany, które powinny być wprowadzone w 2021 roku to przede wszystkim program lekowy DME (cukrzycowego obrzęku plamki) oraz zmiany w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej.