Na ile ważne jest indywidualne podejście do pacjenta w leczeniu SM? Dziś jest ono możliwe z powodu wielości terapii.
Indywidualne podejście do pacjenta jest generalnie niezwykle ważne w medycynie, a w leczeniu SM w szczególności. Stwardnienie rozsiane to choroba o tysiącach twarzy i gdy słuchamy naszych pacjentów, gdy na nich patrzymy, to widzimy, że są oni bardzo różni: o różnym poziomie mobilności, o różnym życiu, hobby itd. Jeden lek nie odpowie na potrzeby wszystkich pacjentów, dlatego musimy terapię zindywidualizować.
Fumaran dimetylu jest jednym z nowych leków i daje nowe możliwości. U kogo powinien być on stosowany i kiedy przynosi najlepsze efekty? Kiedy występują największe przeciwwskazania do jego używania?
Jeśli chodzi o pozwolenia rynkowe, sytuacja jest jasna. Lek jest najlepszy do leczenia pacjentów z nawrotami. Rzadziej stosowalibyśmy go u pacjentów z przewlekłą postacią choroby oraz z chorobą postępującą. Jeżeli spojrzymy na szerokie spektrum pacjentów, to ten lek przynosi korzyści, kiedy podajemy go zarówno zaraz po diagnozie, jak i w późniejszym etapie.
Czy lek podany zaraz po diagnozie przedłuża okres od podania do pierwszego rzutu?
Ważne jest, żeby ten lek podawać pacjentom, którzy są w pełni zdiagnozowani jako pacjenci z nawracającym SM. Wówczas podanie leku wydłuży czas do następnego rzutu choroby.
Kiedy można mówić o sukcesie w leczeniu SM?
Kiedy moi pacjenci - w szczególności ci, których leczę dłużej – przychodzą do mnie i mówią mi, że nie mają żadnych nowych objawów, w ogóle nie mają żadnych objawów choroby i żadnych efektów ubocznych, odpowiadam im, że jestem zadowolony, ponieważ ich leczenie uważam za skuteczne.