O tym jak zmienić system opieki nad pacjentami z chorobą Parkinsona mówi na dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.
- Postęp w neurologii sprawia, że specjalista neurolog na drodze rozwoju zawodowego dokonuje pewnej subspecjalizacji np. w leczeniu stwardnienia rozsianego czy choroby Parkinsona.
- Specjalizacja neurologów, rozwój technologii lekowych i nielekowych wskazują na potrzebę stworzenia wyspecjalizowanych Centrów Kompetencji dedykowanych określonym rozpoznaniom.
- Choroba Parkinsona dotyka niemal 90 tys. Polaków - to ogromna populacja, wymagająca skutecznej koordynowanej opieki.
- Pacjenci mówią jednym głosem o potrzebie stworzenia ośrodków dedykowanych chorobie Parkinsona.
- W 2018 został opracowany model kompleksowej opieki nad pacjentem z chorobą Parkinsona - zakładał stworzenie sieci ośrodków, które powstawałyby na bazie poradni specjalistycznych.
- Centra powinny być ulokowane w ośrodkach, które już dziś mają wszystkie zaawansowane technologie i rozwiązania w chorobie Parkinsona oraz dostęp do wielu specjalistów - dzięki temu pacjent miałby szansę na życie lepszej jakości
- Są gotowe rozwiązania - pacjenci, klinicyści, eksperci systemowi czekają na ich realizację. Rok 2018 był rokiem nadziei, że rozwiązanie bardzo proste, proponowane w formule pilotażu będą szansą na dostęp do opieki zdrowotnej wyższej jakości.