Powołany przez ministra zdrowia zespół do opracowania koncepcji organizacji i funkcjonowania Narodowego Instytutu Onkologii zakończył pracę. Jej efektem jest „Koncepcja organizacji i funkcjonowania Krajowej Sieci Onkologicznej”. Zakłada ona wprowadzenie zmian w zakresie organizacji opieki onkologicznej m.in. w celu:
- postawienia możliwie szybkiego i precyzyjnego rozpoznania
- zwiększenia wykrywalności nowotworów we wczesnych stadiach
- właściwego kwalifikowania chorych do określonej metody leczniczej i leczenia skojarzonego
- zastosowanie optymalnych procedur terapeutycznych o kompleksowym charakterze i odpowiedniej jakości
- zmniejszenia liczby powikłań, a w konsekwencji poprawę wyników leczenia
- wprowadzenia jednolitych standardów diagnostyki i leczenia, niezależnie od miejsca zamieszkania pacjenta w celu uzyskania poprawy rokowania i jakości życia chorych.
- wydłużenia 5-letnich przeżyć
-obniżenia umieralności
Problemy występujące w opiece onkologicznej w Polsce można wyeliminować poprzez wprowadzenie terapii onkologicznej. Należy dążyć do tego, aby wcześniej diagnozować nowotwory, jednocześnie poprawiając opiekę i wsparcie dla pacjentów, którzy są w trakcie leczenia lub też je zakończyli i żyją obecnie wolni od choroby nowotworowej. Należy również zmienić sposób, w jaki organizowana jest opieka szpitalna i ambulatoryjna nad pacjentami z nowotworami. Dlatego konieczna jest decentralizacja, a więc przybliżenie do chorych chemioterapii, radioterapii oraz centralizacja leczenia chirurgicznego.