Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
Iwona Kasprzyk

Możemy mówić o modelowym wdrożeniu programu lekowego dla SMA

MedExpress Team

Wojciech Laska

Opublikowano 30 grudnia 2019 09:46

Możemy mówić o modelowym wdrożeniu programu lekowego dla SMA - Obrazek nagłówka
O programie lekowym "Leczenia rdzeniowego zaniku mięśni" rozmawialiśmy z Iwoną Kasprzyk, dyrektor Departamentu Gospodarki Lekami NFZ.

Wojciech Laska: Jak ocenia Pani funkcjonowanie programu lekowego "Leczenia rdzeniowego zaniku mięśni" po pierwszym roku jego działania?

Iwona Kasprzyk: Mamy tu do czynienia z programem lekowym, który możemy powiedzieć że jest modelowy, jeśli chodzi o wdrożenie, zaangażowanie ośrodków i specjalistów. Dotychczas w naszej historii nie było świadczenia czy programu lekowego, który zostałby uruchomiony tak sprawnie czyli od momentu wydania decyzji przez ministra zdrowia (początek stycznia br.) a pierwszym podaniem leku (luty br.). Mieliśmy do czynienia ze sprawną organizacją zarówno po stronie oddziałów wojewódzkich, jak też dużym zaangażowaniem ośrodków mających pod opieką pacjentów z tym schorzeniem. Należy zwrócić uwagę, że część ośrodków nie miała dużego doświadczenia jeśli chodzi o pacjentów z tym schorzeniem. Pacjenci dorośli na ogół mieli kontakt z fizjoterapeutami i rehabilitantami, rzadziej z neurologami, czy poradniami neurologicznymi. I tu bardzo duża praca została wykonana po stronie ekspertów, liderów jeśli chodzi o terapię i doświadczenie w pacy z pacjentami z SMA, ponieważ one szerzyły wiedzę na temat choroby, zachęcały ośrodki. Mieliśmy do czynienia z lekarzami, którzy nie do końca byli przekonani i mieli pewną niepewność jeśli chodzi o to schorzenie, ale z czasem, na przestrzeni kilku miesięcy, ten program ruszył bardzo sprawnie. Mamy ponad 400 osób zakwalifikowanych do leczenia. W lutym br. mieliśmy już pierwsze decyzje zespołów koordynacyjnych, i kolejne ich posiedzenia w krótkich odcinkach czasowych, jeśli była taka potrzeba. Możemy więc powiedzieć, że jest to modelowy program lekowy, z zaangażowaniem dużej grupy osób ze środowiska. Jeśli chodzi o działania funduszu, to decyzja jaką podjął pan minister jest korzystna finansowo ale stawiająca przed płatnikiem dużo wyzwań ponieważ były pewne obawy w ośrodkach o tak drogą terapię, biorąc pod uwagę dodatkowe elementy, które zostały wdrożone w aspekcie finansowym. Tu dużą pracę wykonały oddziały wojewódzkie, dyrektorzy szpitali, żeby przekonać by lek z przetargu został zakupiony i by leczenie się rozpoczęło.

Wojciech Laska: Jak Polska wypada na tle innych krajów europejskich we wdrażaniu leczenia rdzeniowego zaniku mięśni?

Iwona Kasprzyk: Z informacji jaką posiadam Polska była liderem jeśli chodzi o tak szerokie wdrożenie programu lekowego. Rzeczywiście ten program został udostępniony dla wszystkich grup pacjentów. No i początkowo spotykało się to z pewną krytyką, że zbyt szeroko to świadczenie zostało udostępnione, aczkolwiek ten instrument finansowy, który został przyjęty przez ministra zdrowia umożliwiał wdrożenie tak dużej grupy pacjentów przy ograniczaniu wydatków płatnika publicznego na ten cel. Z tego co wiem, obecnie wszystkie kraje UE mają program lekowy na podobnym poziomie jak Polska, ale początek 2019 roku to rzeczywiście był duży sukces jeśli chodzi o dostęp do niego. Teraz mamy grupę pacjentów, o czym wspominał pan minister, ze wschodniej granicy, którzy dostrzegli tu dla siebie ogromną szansę jeśli chodzi o tę śmiertelną chorobę. To są pacjenci będący tu pod opieką naszych klinik.

Podobne artykuły

iStock-1711413576
22 grudnia 2024
Ulica_Wiejska_w_Warszawie_2020
17 grudnia 2024
nfz
6 listopada 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

Piotr Wójcik PWR3
4 stycznia 2024
Grafika_Retina_plaża_2
31 marca 2023
w-pigulce-1212
12 grudnia 2022
w-pigulce-2401
24 stycznia 2023
w-pigulce-2002
20 lutego 2023
w-pigullce-1303
13 marca 2023
w-pigulce-1703
17 marca 2023
w-pigulce-2403
24 marca 2023