Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

MZ: rodzice nie będą płacić za czuwanie przy łóżku chorego dziecka

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 3 lipca 2019 09:59

MZ: rodzice nie będą płacić za czuwanie przy łóżku chorego dziecka - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
3 lipca wchodzi w życie ustawa znosząca opłaty za pobyt przy łóżku szpitalnym małego pacjenta. Szpital nie mógł pobierać opłat za czuwanie przy łóżku od rodziców oraz opiekunów osób niepełnosprawnych.

W środę w MZ odbyła się konferencja prasowa, podczas której wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko poinformowała o działaniach resortu zdrowia wspierających zdrowie rodziny. Chodzi o bezpłatny pobyt przy dziecku w szpitalu i darmowe leki dla kobiet w ciąży.

- Rodzice wiele razy zwracali mi uwagę na to, że ich pobyt w szpitalu powinien być bezpłatny - tłumaczyła wiceminister zdrowia. - Zgodnie z nowymi przepisami, placówki medyczne nie będą mogły żądać opłaty za udostępnienie miejsca do spania, pościeli czy korzystanie z mediów. Wszystkie koszty będzie pokrywał Narodowy Fundusz Zdrowia - zaznaczyła. Tłumaczyła, że obecność rodziców pozytywnie wpływa na chore dziecko. Chodzi o to, że szybciej wraca ono do zdrowia, przez co skraca się jego pobyt w placówce.

- Tą regulacją podnosimy komfort pobytu w placówce leczniczej rodzica z małym pacjentem czy opiekuna osoby niepełnosprawnej. Pamiętajmy, że obecność bliskich wpływa korzystnie na proces leczenia, łagodzi stres i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa - mówi minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

Inicjatywa wynikała z licznych doświadczeń dzieci i rodziców, a także z badań, które potwierdzają, że stała obecność osób bliskich przy dziecku czy niepełnosprawnym pacjencie sprzyja niwelowaniu stresu, buduje w chorym poczucie bezpieczeństwa i zaufania, umożliwia opiekę pielęgnacyjną dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjentów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku długotrwałego pobytu w szpitalu.

Leki „C” – dla zdrowia mamy i dziecka

Kolejnym projektem prorodzinnym, przewidującym bezpłatne leki dla kobiet w ciąży, jest program „Ciąża +”. Zapewnienie bezpłatnego dostępu do leków służących leczeniu schorzeń związanych z ciążą przyczyni się zarówno do zapewnienia zdrowia przyszłym mamom, jak i ich dzieciom. Projekt jest na etapie konsultacji.

Fundamentalnym założeniem wprowadzanych zmian jest zapewnienie dostępu do bezpłatnych leków dla wszystkich kobiet w ciąży – od momentu stwierdzenia ciąży przez ginekologa do chwili porodu dziecka.

Wiceminister zdrowia tłumaczyła, że leczenie kobiet w ciąży jest bardzo kosztowne. Wydatki na leki wynoszą kilkaset zł miesięcznie. - To duże obciążenie dla domowego budżetu - zaznaczyła. - Obecnie projekt jest w trakcie konsultacji. Jeśli wejdzie w życie, to leki będą finansowane w 100 proc. z budżetu państwa.

Program przewiduje ustalenie listy leków najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży, których nabycie byłoby finansowane w całości ze środków publicznych. Bezpłatne będą leki na receptę, których stosowanie jest konieczne dla zdrowia kobiet w ciąży. Recepty na te leki (oznaczone jako leki "C") wystawią ginekolodzy posiadający kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Uprawnienia takie będzie posiadać również lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, jako osoba najlepiej zorientowana w stanie zdrowia i całokształcie leczenia pacjentki będącej pod jego opieką.

W najbliższych latach programem może zostać objętych około 380 tys. kobiet rocznie.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

iStock-964754892
12 kwietnia 2023
w-pigulce-2810
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 28.10.2022 r.

28 października 2022
w-pigulce-1011
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 10.11.2022 r.

10 listopada 2022
w-pigulce-1412
14 grudnia 2022
w-pigulce-2301
23 stycznia 2023
w-pigulce-0202
2 lutego 2023
w-pigulce-2702
27 lutego 2023