Jakie są plusy wykonywania szczepień ochronnych?
Najważniejszym plusem szczepień ochronnych jest ochrona dziecka lub dorosłego przed chorobą zakaźną. Po pierwsze przed powikłaniami w skutek tej choroby, po drugie, przed śmiercią. Musimy pamiętać, że część chorób sprzed laty zabierała wiele ludzi na całej ziemi a nawet narody. W tej chwili, dzięki szczepieniom, takiej sytuacji nie mamy. I tylko ten kto jest ślepy i nie wierzy w historię może twierdzić, że szczepienia są czymś złym. To naprawdę najlepsza metoda zapobiegania chorobom zakaźnym.
Jakie są lub mogą być konsekwencje unikania szczepień ochronnych?
Najgorszą konsekwencją niewykonania szczepień ochronnych nie są kary administracyjne czy prawne, tylko brak odporności u dziecka oraz to, że może ono zachorować i mieć poważne powikłania. Jeżeli chodzi o procedurę szczepień, to kalendarz szczepień ochronnych ustalany jest przez ekspertów, pediatrów, zakaźników, specjalistów zdrowia publicznego i epidemiologów, biorących pod uwagę nie tylko sytuację epidemiologiczną w naszym kraju, ale również w regionie. Kalendarz zatwierdzony na każdy kolejny rok przez głównego inspektora sanitarnego jest następnie publikowany w dzienniku ministra zdrowia i minister dokonuje zakupów zgodnie z tym kalendarzem na każdy nadchodzący rok. Szczepionki w ciągu chłodniczym, bezpiecznym są kolportowane na teren całego kraju i trafiają do punktów szczepień, do których rodzice są zapraszani na szczepienia. W przypadku, kiedy rodzic nie zgłosi się do takiego punktu, a może tak się stać z różnych powodów, wysyłane są powtórne zaproszenia. Jeżeli ktoś celowo uchyla się od szczepienia, personel punktu szczepień (lekarz, pielęgniarka) przeprowadza z taką osobą rozmowę uświadamiającą. Jeżeli i to nie pomoże, powiadamiany jest regionalny inspektor sanitarny, który również próbuje przekonać takie osoby. Jeżeli to nie przynosi efektu, wojewoda może nałożyć takiej osobie grzywnę.
Jaki jest profil bezpieczeństwa stosowanych w Polsce szczepionek? Czy są bezpieczne i kto je sprawdza?
Szczepionki używane w Polsce są tymi samymi, jakie są używane w całej Europie i na świecie. Są to preparaty, które są dokładnie przebadane i przy których dokładnie obserwowane są ewentualne działania niepożądane, podobnie jak po innych lekach. W przypadku podejrzenia, że szczepionka mogła wywołać jakieś działanie niepożądane, jest to zgłaszane do powiatowego inspektora sanitarnego, następnie do Państwowego Zakładu Higieny, który na nasze zlecenie prowadzi rejestr niepożądanych odczynów poszczepiennych.
Czy na skutek działań ruchów antyszczepionkowych, o których ostatnio dość głośno, wracają choroby, o których już zapomnieliśmy?
Niestety, wracają. Mamy w Europie wiele takich przykładów. Na szczęście w naszym kraju to nadal margines. Ale, po nieszczepieniu większej części populacji przeciwko odrze, mieliśmy w ostatnim okresie do czynienia z wieloma ogniskami odry w Rumunii, Włoszech i u naszych sąsiadów – Czechach. I, niestety, mieliśmy tam do czynienia ze zgonami. Musimy pamiętać, że ta choroba charakteryzuje się nie tylko podwyższoną temperaturą i wysypką, ale może prowadzić do zapalenia mózgu i doprowadzić nawet do śmierci.