Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Prezes NIA: trzeba ograniczyć nadkonsumpcję suplementów diety

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 7 września 2016 08:53

Prezes NIA: trzeba ograniczyć nadkonsumpcję suplementów diety - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
Co zrobić, by ograniczyć spożycie suplementów diety i jaka może być w tym rola opieki farmaceutycznej? - Iwona Schymalla, redaktor naczelna Medexpressu, pyta prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej Elżbietę Piotrowską-Rutkowską.

 

Na polskim rynku znajduje się około 10 tysięcy tzw. suplementów diety. Polacy jeśli chodzi o spożycie suplementów diety zajmują w Europie czołowe miejsce. Jakie jest stanowisko farmaceutów w tej kwestii? Co trzeba zrobić, do jakich regulacji doprowadzić, żeby to spożycie nie było nadmierne?

Eksperci biją na alarm – jest nadkonsumpcja suplementów diety! W roku 2014 wydaliśmy ok. 3,5 miliarda złotych i szacuje się, że w 2018 kwota wydana na suplementy diety sięgnie ok. 5 miliardów złotych. Naszym zdaniem trzeba uporządkować kwestię reklamy suplementów diety, ograniczyć ich nadkonsumpcję poprzez działania oświatowe. My Proponujemy wprowadzenie certyfikacji suplementów diety oraz konieczności zapobieżenia zakupom impulsowym suplementów diety (zakup, który nie jest potrzebny a dokonany tylko dlatego, że znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie naszego wzroku).

Na jakim etapie są rozwiązania systemowe? Czy jest szansa na wprowadzenie ograniczeń w szybkim czasie?

Przy Ministerstwie Zdrowia pracuje zespół zajmujący się reklamą suplementów diety. Mamy nadzieję, że przedstawi rozwiązania, które będą satysfakcjonujące dla pacjentów oraz farmaceutów, i które przede wszystkim będą służyły zdrowiu.

Czy opieka farmaceutyczna, o której ostatnio tak dużo mówimy, mogłaby też sprzyjać edukacji pacjentów?

Jak najbardziej, bo opieka farmaceutyczna to współdziałanie z lekarzem i z pacjentem. Rolą farmaceuty jest, by ograniczać tę suplementację i wskazywać na właściwą. Wiemy, że suplementy diety wchodzą w reakcję z lekami, z pożywieniem. Suplementy powodują zwiększenie bądź zmniejszenie wchłaniania leku, przyspieszają metabolizm czy siłę działania leku. Farmaceuta bezsprzecznie powinien współpracować z lekarzem i pacjentem dla jego bezpieczeństwa.

 

O Forum Ochrony Zdrowia: 

Potrzeba stałej debaty o systemie ochrony zdrowia jest niezmienna od lat. Realizacja celów nowoczesnej koncepcji zdrowia publicznego wymaga zaangażowania wszystkich sektorów społeczno-gospodarczych państwa, nie tylko resortu zdrowia. Forum Ochrony Zdrowia w ciągu szczęściu lat stało się miejscem, które pozwala szerzej spojrzeć na system ochrony zdrowia – zarówno w ujęciu ogólnokrajowym jak i lokalnym, umożliwia szukanie rozwiązań systemowych jak i szczegółowych dotyczących konkretnych specjalizacji czy jednostek organizacyjnych

W dyskusji konieczny jest dialog ze wszystkimi interesariuszami systemu. Jaka jest rola prywatnej opieki zdrowotnej? Jak ma wyglądać skoordynowana opieka nad pacjentem wykorzystując nowe technologie? W jakim kierunku zmierza obecny ustrój ochrony zdrowia?

Forum Ochrony Zdrowia to platforma dyskusji pomiędzy wszystkimi interesariuszami,  dotycząca aktualnych problemów rynku medycznego w Polsce oraz  przemian prowadząca do zwiększenia efektywności systemu ochrony zdrowia.

Główne zagadnienia tematyczne:

  • Zdrowie i polityka społeczna, a rozwój gospodarczy
  • Model finansowania systemu ochrony zdrowia
  • Rola samorządów w strukturze ochrony zdrowia
  • Skoordynowana opieka zdrowotna w oparciu o informatyzację ochrony zdrowia
  • Jakość leczenia a obniżenie kosztów
  • Reorganizacja szpitali – zmiany w ustawie o działalności leczniczej

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

w-pigulce-2710
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 27.10.2022 r.

27 października 2022
Onkobiegmp4-2022-12-07-103233
7 grudnia 2022
w-pigulce-0902
9 lutego 2023
w-pigulce-0902
9 lutego 2023
w-pigulce-1502
15 lutego 2023
w-pigulce-0103
1 marca 2023
w-pigulce-0603
6 marca 2023
w-pigulce-2103
22 marca 2023