Pod koniec listopada 2020 r. odbyła się pierwsza z cyklu trzech debat zorganizowanych przez serwis Medexpress i Politechnikę Warszawską. Punktem wyjścia do dyskusji było badanie „Barometr Bayer 2020” i to jak pandemia zmieniła nasze życie w kontekście ochrony zdrowia. 4 lutego w Światowy Dzień Walki z Rakiem zapraszamy do obejrzenia kolejnej debaty "Przyszłość onkologii - innowacyjne terapie i ich finansowanie".
Gościem Iwony Schymalli jest prof. Piotr Rutkowski z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.
- W związku z pandemią niektóre zadania Narodowej Strategii Onkologicznej zostały przesunięte na 2021 r.
- To co jest problemem onkologii na świecie to realizacja zadań dot. profilaktyki i 2021 rok będzie rekonstrukcją profilaktyki onkologicznej.
- W Polsce warunkiem dostępu pacjentów do terapii są dwa etapy: po pierwsze musi być postawione właściwe rozpoznanie na poziomie patomorfologicznym (w zeszłym roku zakończono proces przygotowania akredytacji ośrodków pod kątem diagnostyki patomorfologicznej i jej ujednolicenia), następnym krokiem musi być ujednolicenie standardów badań molekularnych i dopiero wtedy można wiarygodnie zastosować leki
- Obecnie w onkologii są dwa kierunki: leczenie celowane ukierunkowane molekularnie oraz immunoterapia - rozwój jest bardzo dynamiczny.
- Diagnostyka molekularna jest coraz bardziej wyrafinowana np. w postaci diagnostyki wielogenowej.
- System NGS jest już częściowo finansowany w Polsce.
- Naszym celem jest to, by w Polsce w każdym regionalnym miejscu można przeprowadzić diagnostykę tak, żeby pacjent mógł przeprowadzić leczenie ukierunkowane molekularnie.
4 lutego odbędzie się debata Medexpressu: "Przyszłość onkologii - innowacyjne terapie i ich finansowanie", na którą już dziś serdecznie zapraszamy.