Gościem Iwony Schymalli jest prof. dr hab. n. med. Jarosław Reguła konsultant krajowy w dziedzinie gastroenterologii.
- Szacunkowo 150 tys. Polaków jest zakażonych wirusem HCV, czyli wirusowym zapaleniem wątroby typu C, z czego aż 80% nie jest świadoma tego faktu.
- Nieleczone wirusowe zapalenie wątroby może prowadzić do marskości wątroby, a w przyszłości nawet do nowotworu wątrobowokomórkowego.
- Przez wiele lat zapalenie wątroby było chorobą nieuleczalną, ale w ciągu ostatnich dwóch lat powstały terapie, które zrewolucjonizowały walkę z tym schorzeniem. Nowe i skuteczne rozwiązania są dostępne w polskich szpitalach i są refundowane w ramach NFZ.
- W świetle nowych możliwości terapii podstawowym działaniem, jakim musi się zająć teraz służba zdrowia, jest wychwycenie osób zakażonych wirusem HCV, by mogły jak najszybciej rozpocząć terapię.
- Z inicjatywy pojedynczych lekarzy i szpitali są już prowadzone działania, mające na celu wyszukanie takich osób, ale ważne jest wykonanie badań przesiewowych na szeroką skalę, aby wychwycić większość pacjentów zakażonych HCV.
- Osoby chore na marskość wątroby i raka wątrobowokomórkowego będą mogły liczyć na nowe leki i terapie, dostosowane do ich aktualnego stanu zdrowia i stadium rozwoju nowotworu. Aktualnie trwają pracę nad modyfikacją programów terapeutycznych, by nowoczesne leki były bardziej dostępne.
- Rak trzustki jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów. Powstają jednak nowe leki, które wykazują zwiększoną skuteczność względem aktualnie dostępnych terapii.