Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Przegląd Wydarzeń Roku 2023 - część 3

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 4 stycznia 2024 10:35

Przegląd Wydarzeń Roku 2023 - część 3 - Obrazek nagłówka
Czym żył świat medycyny w 2023 roku? Sprawdzamy, jakie najistotniejsze informacje przyniosły miesiące od lipca do września.

LIPIEC

1 lipca zniesiony został stan zagrożenia epidemicznego. nie trzeba już zakładać maseczek w szpitalach, przychodniach, aptekach i innych placówkach medycznych. Jednak kierownik szpitala może wprowadzić taki obowiązek, jeśli uzna, że jest to konieczne. Szczepienia przeciw COVID-19 nadal są bezpłatne dla wszystkich uprawnionych.

Od początku lipca w Polsce dostępne jest leczenie depresji lekoopornej esketaminą, w ramach programu lekowego. To pierwszy taki program w polskiej psychiatrii. Dotychczas w kwestii leczenia choroby, na którą cierpi 1,5 mln Polaków nie było przełomowych zmian. Nowy lek z pewnością takim przełomem jest: cechuje się wysoką skutecznością i innym niż dotychczas znane leki przeciwdepresyjne, sposobem działania.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał rozporządzenie, ograniczające zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe. Z kolei z liczbowych limitów wystawiania recept wyłączone zostają recepty z refundacją.

Program Profilaktyka 40 plus został przedłużony do końca czerwca przyszłego roku. Osoby po 40. roku życia mogą skorzystać z ponownego badania, jeśli od poprzedniego minęło 12 miesięcy.

SIERPIEŃ

Prezydent RP podpisał ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Celem ustawy jest wdrożenie rozwiązań prawno­‑organizacyjnych, które w sposób kompleksowy i skoordynowany będą realizowały priorytety polityki zdrowotnej w obszarze jakości w ochronie zdrowia.

Adam Niedzielski odszedł ze stanowiska ministra zdrowia po tym, jak ujawnił wrażliwe dane, czyli informacje o lekach, jakie przepisał dla siebie lekarz z Poznania. Przez kilka dni sam minister i jego rzecznik prasowy utrzymywali, że nie doszło do naruszenia przepisów. Cała sprawa jest związana z wejściem w życie rozporządzenia, ograniczającego możliwość przepisywania leków psychotropowych i przeciwbólowych, w ramach walki z tzw. receptomatami. Nowym ministrem zdrowia została Katarzyna Sójka.

– Kiedy pojawia się choroba dziecka, to jest to choroba całej rodziny. Doskonale wiemy, że choruje wtedy rodzina i otoczenie społeczne, że rodzi to też konkretne koszty systemowe. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwięcej osób skupiło się wokół wspierania rodzin mierzących się z chorobą przewlekłą, rzadką czy ultrarzadką – powiedziała red. Iwona Schymalla, prezes fundacji Żyjmy Zdrowo, podczas otwarcia I Kongresu Zdrowia Dzieci i Młodzieży. Wydarzenie było forum, na którym dyskutowano o problemach związanych z opieką zdrowotną w odniesieniu do najmłodszych.

WRZESIEŃ

Weszła w życie ustawa, na postawie której osoby, które ukończyły 65 lat, a także dzieci i młodzież do 18 lat otrzymają prawo do wybranych bezpłatnych leków. Receptę na bezpłatne leki wystawia lekarz lub pielęgniarka.

W Karpaczu odbył się 32. Forum Ekonomiczne. Wydarzeniu już po raz kolejny towarzyszyło Forum Ochrony Zdrowia, w ramach którego przez trzy dni trwały dyskusje o problemach i wyzwaniach sektora zdrowotnego.

– Resort i decydenci, zwiększając liczebność studentów, działali bez konkretnego planu, docelowych liczb i antycypacji problemów, które dało się przewidzieć – ocenił Sebastian Goncerz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL. Wątpliwości budzą liczby, na jakich opierał się resort zdrowia podejmując działania. Okazuje się, że w oparciu o te same dane ministerstwo wyliczyło o 18 tys. praktykujących lekarzy mniej, niż wyszło z wyliczeń dokonanych „na piechotę” przez rezydentów. Współczynnik liczby lekarzy na tysiąc mieszkańców pochodzi natomiast… sprzed 13 lat.

– Nie ma wątpliwości, że do tej pory w Polsce za mało było opieki geriatrycznej, tej dedykowanej, specjalistycznej – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas składania podpisu pod ustawą o szczególnej opiece geriatrycznej. Jak podkreślił prezydent, potrzeby związane z opieką geriatryczną są duże już dziś, a w przyszłości będą jeszcze rosły. Obecnie osób w wieku powyżej 75 lat jest w Polsce 2,7 mln i stanowią one ok. 7 proc. społeczeństwa. Do 2040 roku będzie ich 14 proc., a do 2050 – 16,5 proc.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

pigulka
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 26.10.2022

26 października 2022
w-pigulce-1312
13 grudnia 2022
w-pigulce-1502
15 lutego 2023
w-pigulce-1602
16 lutego 2023
w-pigulce-1503
15 marca 2023