Kto miałby pełnić w Polsce funkcję koordynatora opieki zdrowotnej? To jest jedno z kluczowych pytań na które wydaje się, że na dzisiaj nie mamy gotowej odpowiedzi – mówi Jakub Szulc, poseł PO i były wiceminister zdrowia odnosząc się do pomysłów wprowadzenia w Polsce koordynowanej opieki zdrowotnej.
Zdaniem Jakuba Szulca koordynowana opieka zdrowotna ma wiele zalet, choć w pewnym stopniu ogranicza możliwość wyboru samym pacjentom. Jak przekonuje jednak poseł, to wybór pozorny, bo pacjenci najczęściej kierują się tymi samymi przesłankami co ustawodawca. – Pacjent i tak zgłasza się do szpitala, do którego jest mu najbliżej. I też, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach, zgłasza się do specjalisty, do którego jest mu najbliżej – mówi Szulc i dodaje, że tak naprawdę mamy do czynienia z pewnym pozorem możliwości wyboru. Dużo istotniejsza jest w jego opinii jakość udzielonych świadczeń, a ta w koordynowanej opiece zdrowotnej powinna być lepiej dopilnowana.
Jakub Szulc uczestniczący w Forum Ochrony Zdrowia (odbywającego się w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy) zapewnia, że warto wracać do tematu koordynowanej opieki zdrowotnej, bo poszczególne filary polskiego systemu zdrowia coraz bardziej się od siebie oddalają. To zaś powoduje wzrost kosztów pośrednich leczenia, a przede wszystkim pogarsza sytuację samym pacjentów, którzy przez brak współpracy poszczególnych podmiotów, pomoc dostają zbyt późno.
Tematyka ochrony zdrowia już na stałe wpisała się do programu Forum Ekonomicznego. O tym jak ważny jest to temat świadczy fakt, że już po raz czwarty podczas krynickiej konferencji przedstawiciele strony rządowej, eksperci, konsultanci krajowi, przedstawiciele branży medycznej oraz farmaceutycznej będą dyskutować nt. istniejących problemów w ochronie zdrowia oraz sposobach ich rozwiązania. Partnerami medialnymi wydarzenia są portal Medexpress.pl i czasopismo Służba Zdrowia.
Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy Iwony Schymalli z Jakubem Szulcem!