Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Relacja pacjent – lekarz to odwieczny problem

MedExpress Team

Paweł Grzybowski

Opublikowano 28 kwietnia 2017 11:51

Relacja pacjent – lekarz to odwieczny problem - Obrazek nagłówka
Fot. Katarzyna Rainka
Elżbieta Kozik, prezes Ruchu Społecznego Polskie Amazonki, mówi o tym, jak powinna wyglądać współpraca lekarza z pacjentem i jak pacjent może wpływać na system ochrony zdrowia.

Jak powinna wyglądać idealna współpraca na linii pacjent - lekarz - system?

Relacja pacjent – lekarz to nasz odwieczny problem, zajmujący miejsce w naszych dyskusjach. Robimy nawet o tej relacji scenki teatralne. Uważam, że tak naprawdę komunikacji lekarz – pacjent studenci medycyny powinni uczyć się już od pierwszych lat studiów, zamiast paru godzin w końcowych latach nauki. Komunikacja to sztuka. Oczywiście ważne są predyspozycje osobiste i empatia, ale wszystkiego można się nauczyć, do wszystkiego przygotować. W dzisiejszych czasach, kiedy lekarz musi przyjąć na swoim dyżurze kilkadziesiąt osób w centrum onkologii, to nie bardzo może być mowy o empatii. Niemożliwa jest prawie ta podstawowa rozmowa. To jest młyn, który trudno zatrzymać. Ale są lekarze, z którymi pacjenci nie chcą się rozstać, nawet jeśli słyszą o lepszym specjaliście, bo cenią to, że potrafi się nad nimi pochylić i wysłuchać, mieć dla nich uwagę. Myślę, że ważna jest tu edukacja. My ciągle edukujemy pacjentów i oni naprawdę stają się coraz mądrzejsi, coraz więcej wiedzą i interesują się danym tematem, mają dostęp do wielu środków przekazu. Ważne są informacje ogólne, które zdobywają tą drogą: o innowacyjnych lekach, formach i sposobach leczenia itd. Lekarz niejednokrotnie jest z informacjami opóźniony. Dodatkowo bywa, że nie spełnia dodatkowych oczekiwań pacjenta. Nie powinniśmy więc mieć oporu przed tym, żeby mówić o tym, że lekarze też powinni cały czas się uczyć od pacjentów oraz dla pacjentów. 

Jak w tę relację włączyć bezosobowy system? Jak pacjent może wpływać na system i jak system powinien komunikować się z pacjentem?

W tej chwili działa dużo organizacji pacjenckich, nie tylko onkologicznych, które w ostatnich czasach odżyły i uwierzyły, że można coś zrobić uświadamianiem, edukacją i mówieniem. Teraz Sejm się otworzył, zaprasza nas na swoje obrady, możemy uczestniczyć absolutnie w każdej sesji  Komisji Zdrowia. Ministerstwo też nigdy nie powie nam „nie”. Chcemy się spotkać, spotykamy się. Jeżeli chcą nas słuchać, to myślę, że w dłuższym okresie nie pozostanie to bez odzewu. Kropla drąży skałę. Drążmy ją. 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

Grafika_Retina_plaża_2
31 marca 2023
w-pigulce-2211
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 22.11.2022 r.

22 listopada 2022
W-pigulce-1511
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 24.11.2022 r.

23 listopada 2022
Onkobiegmp4-2022-12-07-103233
7 grudnia 2022
w-pigulce-2012
20 grudnia 2022
w-pigulce-2103
21 marca 2023
w-pigulce-2103
22 marca 2023