O podsumowanie 2020 roku poprosiliśmy prof. Agnieszkę Słowik, konsultant krajową w dziedzinie neurologii.
- W 2020 roku mierzyliśmy się z epidemią COVID-19. Okazało się, że znaczny odsetek osób zakażonych ma objawy lub zespoły neurologiczne – czasem dramatyczne, jak neuropatia z porażeniem kończyn, stan padaczkowy, zapalenie mózgu czy udar mózgu.
- Wyzwaniem 2020 roku było też leczenie pacjentów z przewlekłymi chorobami neurologicznymi, którzy wymagają stałego leczenia modyfikującego układ immunologiczny.
- Podjęliśmy prace nad uporządkowaniem i skróceniem ścieżek diagnostyczno-terapeutycznych dla polskich pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi.
- Prowadzimy też prace nad pilotażowym programem teleporad dla chorych na SM.
- Sukces programu lekowego dla chorych na rdzeniowy zanik mięśni – pod koniec 2020 roku było leczonych 680 z 1000 polskich chorych na SMA (w tym 310 dorosłych i 370 dzieci).
- Udało się uprościć zasady programów lekowych dotyczących SM i leczenia spastyczności za pomocą toksyny botulinowej.
- Rok 2020 to także wielki sukces pilotażu leczenia udaru za pomocą trombektomii mechanicznej (pomimo pandemii było tak leczonych 3,5% chorych z udarem).
- Optymizmem napawa też zwiększenie aktywności naukowej w dziedzinie neurologii – prof. Selmaj znalazł się na liście 2% najbardziej aktywnych naukowców świata.
- W 2021 roku chcemy zwiększyć dostęp do nowoczesnych metod diagnostyczny, do obrazowania, do badań genetycznych. Chcemy wprowadzać nowe terapie (takie jak np. przeciwciała monoklonalne zarejestrowane w migrenie czy terapia genowa w SMA). Chcemy też wprowadzać nowoczesne rozwiązania organizacyjne.
- Wierzę w skuteczność szczepionki, wierzę, że zaszczepi się odpowiednia liczba osób, co pozwoli nam skutecznie realizować wszystkie nasze plany.