Z opinią Jarosława Kaczyńskiego o tym, że „w środowisku lekarskim pogoń za pieniądzem jest zbyt duża” zgadza się 41 proc. osób. Przeciwnego zdania jest 32 proc. ankietowanych. Tak wynika z badania wykonanego na zlecenie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. – Pracujemy w kilku miejscach nie z chęci zysku, tylko z braku możliwości obsadzenia dyżurów i z naszej lekarskiej odpowiedzialności za pacjenta – komentują medycy.
Fizjoterapeuci zostaną objęci regułą no-fault, przewidzianą w projekcie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu uwzględniła poprawkę zgłoszoną przez środowisko fizjoterapeutów. Przepis umożliwia zastosowanie przez sąd nadzwyczajnego złagodzenia kary w przypadku wystąpienia nieumyślnego błędu w trakcie udzielania świadczeń zdrowotnych.
W poniedziałek w Senacie eksperci debatowali o radykalnym zwiększeniu dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych. Doradcy senackiej Komisji Zdrowia podkreślali, że do realizacji tego celu konieczne jest szybkie podwojenie wydatków na zdrowie – nie rozłożone na wiele lat, ale niemal natychmiastowe. W trakcie dyskusji wiele miejsca poświęcono finansowaniu ochrony zdrowia, wydatkom publicznym na ten cel. Maciej Bogucki, dyrektor Europejskiego Centrum Strategii i Polityk w Ochronie Zdrowia, członek Zespołu Doradców Komisji Zdrowia Senatu przywołał dane Eurostatu, zgodnie z którymi Polska w 2020 roku miała najniższy w UE poziom wydatków na zdrowie mierzony w odsetku PKB.
Prezydent Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Nominacje profesorskie odebrało 18 osób związanych z dziedziną medycyny.