– Rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego leczenia bólu to bardzo ważny dokument dla 8,5 mln cierpiących osób. Do bólu nie można się przyzwyczajać, trzeba go leczyć – powiedział podczas konferencji prasowej we Wrocławiu minister zdrowia Adam Niedzielski. Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że z powodu przewlekłego bólu cierpi 27 proc. dorosłych Polaków. 55 proc. osób w tej grupie jest w wieku powyżej 65. roku życia.
– Ta ustawa jest objawem naszej determinacji. Liczyliśmy na to, że projekt rządowy wprowadzi system no-fault. Tak się nie stało. Walczyliśmy o wprowadzenie poprawek, ale polityka weszła w ten proces z butami i nie udało się to nam – powiedział prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski podczas prezentacji samorządowego projektu ustawy o bezpieczeństwie leczenia. Projekt zostanie przekazany parlamentarzystom.
Jakie będą dalsze losy ustawy o jakości i czy pojawienie się nowego projektu będzie „game changerem”? Wydaje się, że w tej chwili wszystkie scenariusze są możliwe, odnośnie projektu rządowego. Zarówno ten, w którym w PiS następuje mobilizacja i ważny dla Adama Niedzielskiego projekt zostaje przeprowadzony przez Sejm na marcowym posiedzeniu, jak i ten, w którym PiS do końca kadencji trzyma projekt w sejmowej zamrażarce. Decyzja będzie uwarunkowana czysto politycznie. Pisze w swoim felietonie Małgorzata Solecka. Tekst do przeczytania w całości na Medexpress.pl
Opublikowane zostało rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie Strategii współpracy Zdrowia z organizacjami pacjentów na lata 2023–2024. Celem Strategii jest określenie zasad współpracy ministra zdrowia z organizacjami pacjentów. Cel ma być realizowany jest poprzez działalność Rady Organizacji Pacjentów powołanej przy ministrze zdrowia.