Do magazynów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych dotarła pierwsza transza szczepionek przeciw COVID-19 w wariancie Omikron BA.1. Do Polski trafiło 450 tysięcy dawek. Kolejny transport przewidziany jest w tym tygodniu. Szczepionki będą stosowane wyłącznie jako booster. Ministerstwo Zdrowia ma niebawem przedstawić zasady szczepień w grupie powyżej 12. roku życia.
Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Ustawa powinna jeszcze we wrześniu trafić do Sejmu. Jeśli zostanie przyjęta, to prawdopodobnie w listopadzie będzie podpisana przez prezydenta. W ustawie znajdą się między innymi zapisy, które umożliwią wprowadzenie zasady no-fault. Oznacza ona brak sankcji wobec personelu medycznego w przypadku wystąpienia u pacjenta działań niepożądanych. Jak wyjaśnił minister zdrowia Adam Niedzielski, dla pacjenta oznacza to szybką procedurę dochodzenia odszkodowań za błędy lekarskie.
Ministerstwo Zdrowia rozszerza pilotaż sieci kardiologicznej. Do konsultacji przekazano projekt rozporządzenia w tej sprawie. Dotychczas wypracowano procedury i standardy prowadzenia pacjenta w województwie mazowieckim. Teraz pilotaż obejmie też województwa: dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, pomorskie, śląskie i wielkopolskie.
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała alert bezpieczeństwa, dotyczący przypadków występowania raka płaskonabłonkowego i chłoniaków w tkance bliznowatej wokół implantów piersi. FDA prosi o zgłaszanie lekarzom niepokojących objawów. Agencja wie o mniej, niż 50 przypadkach łącznie wystąpienia obu typów nowotworów umiejscowionych w tkance bliznowatej, która się tworzy wokół implantu. Niektóre pacjentki zostały zdiagnozowane nawet po kilku latach od operacji. Niepokojące objawy obejmowały obrzęk, ból, a także pojawienie się guzków lub zmian skórnych.