Ponad 800 mln złotych ma zostać w przyszłym roku przekazane na refundację nowych leków. Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie podziału kwoty środków finansowych w 2023 r. stanowiącej wzrost całkowitego budżetu na refundację. Jak czytamy w Ocenie Skutków Realizacji, na finansowanie dotychczas nieobjętych refundacją leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych zostanie przeznaczonych 817 mln 632 tys. zł. To ponad czterokrotnie więcej, niż w roku 2022 (176 mln 503 tys.).
Prezydent RP Andrzej Duda skierował do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o Funduszu Medycznym oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu wsparcie działań związanych z profilaktyką chorób zakaźnych, w szczególności przez zakup szczepionek do przeprowadzania zalecanych szczepień ochronnych w ramach Programu Szczepień Ochronnych. Projekt ustawy przewiduje też dodanie nowej kategorii świadczeń finansowanych ze środków pochodzących z Funduszu Medycznego dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia – świadczeń gwarantowanych związanych z diagnostyką genetyczną z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub leczenia szpitalnego.
Kontrola NIK pokazała, że badane przez Izbę szpitale nie były przygotowane do działania w warunkach epidemii COVID-19 i że wprowadzone po jej ogłoszeniu zmiany nie zapewniły im prawidłowego funkcjonowania – wynika z opublikowanego we wtorek raportu. Czyli – nic nowego pod słońcem, Najwyższa Izba Kontroli potwierdziła to, czego przez kilka(naście) pierwszych miesięcy pandemii doświadczał system, doświadczali jego pracownicy i pacjenci – pisze w swoim felietonie Małgorzata Solecka. Artykuł w całości udostępniamy na Medexpress.pl
„Onkologia – włącz medyczną pasję!” to hasło kampanii, która ma zachęcić przyszłych lekarzy do wyboru tej specjalizacji. – Nowotwory stają się jedną z głównych przyczyn zgonów ¬– przypomniał minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji inaugurującej kampanię. W Polsce brakuje lekarzy onkologów. Zajętych jest tylko 60 proc. miejsc na tej specjalizacji. Z pomocą materiałów filmowych, w których głos zabierają specjaliści z dziedzin onkologicznych, studenci i pacjenci, a także artykułów – wywiadów z ekspertami w dziedzinie onkologii, resort zdrowia chce zachęcić lekarzy do wyboru tej specjalizacji.