Ostatnie wzrosty zakażeń to nie jest nowa fala pandemii, uspokaja minister zdrowia Adam Niedzielski. Liczba zakażeń wzrosła w poniedziałek o 37 proc. w ujęciu tydzień do tygodnia. W miniony piątek zakażeń było niemal 5 tys. Wczoraj już prawie 7 tys. 900. Jak wskazuje szef resortu zdrowia, ostatnie dobowe wzrosty zakażeń to wynik powakacyjnego powrotu do aktywności społecznej, w tym do szkół. Minister na początku tygodnia zapowiedział powszechne szczepienia drugą dawką podtrzymującą, jednak nadal nie znamy terminu ich wprowadzenia.
Europejska Agencja Leków zarekomendowała dopuszczenie do obrotu kolejnej wersji szczepionki przeciw Covid-19. Tym razem preparat jest zaktualizowany o ochronę przeciw wariantom wirusa Omikron BA.4 oraz BA.5. Tymczasem lekarze apelują do rządzących o jasne wytyczne co do szczepień. W punktach są jeszcze szczepionki z pierwszej transzy, a w najbliższych tygodniach zapowiadane są kolejne dostawy.
Światowa Organizacja Zdrowia wzywa kraje europejskie do poważnego podejścia do opieki nad pacjentami, którzy przebyli chorobę Covid-19. Apeluje o inwestycje w badania i tworzenie planów rehabilitacji pocovidowej. Według naukowców z Uniwersytetu Waszyngtońskiego, w pierwszych dwóch latach pandemii co najmniej 17 milionów osób w 53 państwach Europejskiego Regionu WHO mogło doświadczyć „long covid”.
Sejmowa Komisja Zdrowia przegłosowała rządowy projekt ustawy o medycynie laboratoryjnej. Za ustawą zagłosowało 14 posłów zasiadających w komisji. Przeciw było sześcioro. Jedna osoba wstrzymała się od głosu. Zgodnie z projektem zawód diagnosty laboratoryjnego będzie mogła wykonywać tylko osoba, która ukończyła studia na kierunku analityka medyczna. Dyskusję członków komisji wywołała kwestia wprowadzenia okresu przejściowego, w którym zawód ten mogłyby wykonywać również osoby po kierunkach takich jak biologia czy chemia, które ukończą studia podyplomowe.
15. Onkobieg z rekordową zbiórką – ocenia w wywiadzie dla Medexpressu Kamil Dolecki – prezes stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma, organizator Onkobiegu. W tym roku udało się zebrać ponad 256 tys. zł. Na starcie stanęło ok. 1500 osób. Zbierane środki przekazywane są na rzecz pacjentów i pozwalają finansować dojazdy na leczenie, zakupy leków nierefundowanych, środków rehabilitacyjnych i protez. Pieniądze przeznaczane są także na profilaktykę przeciwnowotworową. Wywiad w całości można obejrzeć tutaj.