„Uwaga na fałszywe mejle, które informują o rzekomym wycieku danych dotyczących podmiotów współpracujących z NFZ”, ostrzega na Twitterze Narodowy Fundusz Zdrowia. Wiadomości rozsyłane są na adresy mailowe osób i instytucji powiązanych z ochroną zdrowia. W mailu znajduje się link lub załącznik. Po tym jak użytkownik kliknie w nie, jego komputer zostaje zainfekowany wirusem. NFZ przestrzega przed takimi wiadomościami i zapewnia, że nie doszło do żadnego wycieku danych.
W najbliższy poniedziałek odbędzie się kolejne posiedzenie Rady Przejrzystości AOTMiT. Porządek obrad obejmuje m.in. przygotowanie opinii w sprawie zasadności przesunięcia wieku kwalifikującego oraz zasadności zmiany warunków realizacji i poziomu finansowania w programie profilaktyki raka piersi oraz w programie profilaktyki raka szyjki macicy. Planowane jest też przygotowanie stanowisk w sprawie oceny leków do stosowania m.in. w zaawansowanym raku przełyku i żołądka, i raku piersi. Szczegółowy wykaz prac planowanych na posiedzenie Rady Przejrzystości można znaleźć na Medexpress.pl
Jeszcze w tym roku Wielka Brytania rozpocznie sekwencjonowanie genomów u 100 000 noworodków. Będzie to największe badanie tego typu, które w rezultacie może mieć poważny wpływ na medycynę dziecięca. Program jest prowadzony przez Genomics England, część brytyjskiego Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej. Program Newborn Genomes o wartości 105 milionów funtów pozwoli na wykrycie około 200 rzadkich, ale uleczalnych chorób genetycznych, co znacząco skróci drogę diagnostyczną w takich przypadkach i umożliwi wcześniejsze rozpoczęcie leczenia.