– Wprowadzamy reformę leczenia uzdrowiskowego – zapowiedział podczas konferencji prasowej w Ciechocinku minister zdrowia Adam Niedzielski. Wybór sanatorium i terminu leczenia ma należeć do pacjenta. Jak zapowiedział szef resortu zdrowia, projekt ustawy w tej sprawie zostanie zaprezentowany w październiku. Wdrożenie nowych przepisów jest wstępnie przewidywane na 2024 rok.
Szef resortu zdrowia zapewniał też na antenie Radia Plus, że rząd nie może sobie pozwolić na braki szczepionek przeciw covid-19, stąd zamówienie na około 4 mln dawek preparatu biwalentnego na wrzesień. – Trzecią dawką zaszczepiło się blisko 12 mln ludzi i na podstawie tej liczby szacowany był potencjał kolejnej dawki. Zrobimy wszystko, żeby wzmóc zainteresowanie szczepieniami – powiedział Adam Niedzielski. W przyszłym tygodniu ma się rozpocząć kampania informacyjna, której celem będzie zainteresowanie Polaków szczepieniami dodatkowymi i wyjaśnienie pojawiających się wątpliwości.
Centralny Szpital Kliniczny MON przy ulicy Szaserów w Warszawie zyskał nowy system rezonansu magnetycznego. Aparat o mocy pola 1,5 tesli ma pracować w Pracowni Rezonansu Magnetycznego Zakładu Radiologii Lekarskiej. – Aparat umożliwi dokładną diagnostykę pełnego spektrum chorób centralnego układu nerwowego, chorób sercowo-naczyniowych i neurologicznych.
18 września odbyło się zebranie Zarządu i Rady Powiatów PPOZ. Jednym z głównych tematów były zmiany, jakie w podstawowej opiece zdrowotnej zachodzą od 1 października, czyli wejście w życie przepisów o opiece koordynowanej. Świadczeniodawcy PPOZ zapowiadają, że opieki koordynowanej w tym terminie nie wdrożą. Co stoi na przeszkodzie? Według lekarzy zrzeszonych w PPOZ to przede wszystkim brak kadr, pomocników i braki lokalowe, a także biurokracja w zakresie opieki koordynowanej i zaniżone wyceny.