Od 1 marca zostanie rozszerzony program profilaktyki zakażeń wirusem RS dla wcześniaków i dzieci z wrodzonymi wadami serca. Do bezpłatnej ochrony przed wirusem RS zostaną włączone wcześniaki urodzone w wieku ciążowym poniżej 35 tygodni oraz z małą masą urodzeniową – poniżej 1500 g, a także dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną do 24. m-ca życia dziecka oraz dzieci z wybranymi wrodzonymi wadami serca, spełniające kryteria wejścia do programu.
Naukowcy z Krakowa i Warszawy chcą sprawdzić, w jakim stopniu narażenie na zanieczyszczone powietrze począwszy od okresu prenatalnego, wpływa na zdrowie dzieci oraz powstanie i rozwój ADHD. Naukowcy zrzeszeni w konsorcjum NeuroSmog. Na badania otrzymali ponad 15 mln zł od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w ramach programu TEAM-NET. Prace są prowadzone przez Instytuty Psychologii i Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, w którym prowadzone są analizy i badania epidemiologiczne oraz Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, w którym powstają mapy ekspozycji na zanieczyszczenie powietrza. Badacze chcą potwierdzić hipotezę o negatywnym wpływie zanieczyszczeń powietrza na rozwijający się mózg, która dotychczas była poruszana jedynie w pojedynczych badaniach naukowych.
Biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce poszukuje pracownika w zakresie zdrowia publicznego na czas określony. Zgłoszenia dotyczące przyjęcia na stanowisko Public Health Officer można przesyłać do 17 marca br.
Zbilansowana dieta, bogata w warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, nabiał i ryby już na dobre weszła do kanonu zdrowego stylu życia. Nie dziwi więc, że każdego roku ogłaszane są trendy żywieniowe, które popularyzują najbardziej prozdrowotne produkty. Obok modnych w 2023 roku alg, daktyli i oleju z awokado warto też pamiętać o tych pokarmach, których dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka został doceniony już wcześniej. To między innymi kawa, która od 7 lat obecna jest w oficjalnych zaleceniach żywieniowych dla Polaków. Co sprawiło, że mała czarna – kiedyś zaliczana do używek – zasłużyła na takie wyróżnienie? Jak często powinniśmy po nią sięgać? W jaki sposób może wpłynąć na nasze zdrowie? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć na Medexpress.pl