Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi. Ustawa wprowadza regulacje zapewniające stosowanie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie badań klinicznych oraz uchylenia dyrektywy i rozporządzenia wykonawczego Komisji w sprawie szczegółowych ustaleń dotyczących procedur inspekcji w zakresie dobrej praktyki klinicznej.
„Możliwości obniżenia kryterium wieku uprawniającego do bezpłatnych leków są w Ministerstwie Zdrowia rozważane, znajdują się na etapie analiz finansowych i tym samym nie jest znany termin ich ewentualnego wprowadzenia”, pisze wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski w odpowiedzi na interpelację poseł Moniki Wielichowskiej w sprawie rozszerzenie programu bezpłatnych leków na osoby w wieku powyżej 70 lat.
Blisko pół miliona podpisów zostało złożonych pod projektem ustawy ws. refundacji procedury pozaustrojowego zapłodnienia metodą in vitro. Zakłada ona przywrócenie refundacji leczenia niepłodności. Projekt ustawy „TAK dla In Vitro” zakłada, że na realizację programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności corocznie zostaną przeznaczone środki z budżetu państwa, będące do dyspozycji Ministra Zdrowia w wysokości nie niższej niż 500 mln zł. Rokrocznie Minister Zdrowia będzie zobowiązany do przedstawienia kompleksowego planu refundacji. Teraz pozostaje czekać na pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy, a to odbywa się w okresie trzech miesięcy od jego złożenia.
– Wszyscy widzimy konieczność aktywnego włączenia do systemu farmaceutów i innych zawodów medycznych, aby odciążyć lekarzy i służyć dobru pacjenta. Głównym podmiotem, któremu powinniśmy poświęcić czas, powinien być pacjent, nie jako ktoś, komu trzeba tylko wydać lek, ale też udzielić porady – powiedziała w wywiadzie dla Medexpressu Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej. Wywiad do obejrzenia w całości na Medexpress.pl