– Potencjał farmaceutów powinien być w Polsce dużo lepiej wykorzystany w programach szczepień – powiedział prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy podczas Flu&COVID-19 Forum 2022. Skrócenie drogi, jaką musi przebyć pacjent, żeby się zaszczepić, tylko do wizyty w aptece, powinno zwiększyć wyszczepialność i odciążyć system podstawowej opieki zdrowotnej. – Dążymy do odciążenia podstawowej opieki zdrowotnej. Chcielibyśmy doprowadzić do modelu, w którym farmaceuta może wystawić na skierowanie na szczepienie, wydać lek i zaszczepić pacjenta – zaznaczył. Więcej o Flu&COVID-19 Forum 2022 piszemy na Medexpress.pl
Oddziały ze Szpitala Solec zostały już przeniesione do Szpitala Południowego. W pomieszczeniach szpitalnego budynku przy ulicy Solec na Powiślu ma powstać oddział długoterminowej opieki dla seniorów. Teraz działa tam przychodnia i izba przyjęć. Oddział ma być filią Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego. Obecnie, w budynku dawnego szpitala działa izba przyjęć i przychodnia. Od października, w pomieszczeniach wyremontowanego niedawno SOR-u, ma działać pracownia tomografu komputerowego, świadcząca usługi w ramach kontraktu z NFZ.
Profesor Mariusz Kuśmierczyk, wraz z zespołem kardiochirurgów, dokonał pierwszego w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wszczepienia sztucznej komory serca. To ultranowoczesne urządzenie nowej generacji Heartmate 3. Urządzenia tego typu do niedawna wszczepiano tylko pacjentom oczekującym na przeszczepienie serca. Okazało się jednak, że urządzenia dają taki komfort życia pacjentów, że niekiedy rezygnują oni z transplantacji. Obecnie to rozwiązanie często stosowane jest jako docelowe, do końca życia pacjenta. Wszczepienie pompy jest również możliwe u osób, które ze względu na wiek nie kwalifikują się do transplantacji.
Owoce rokitnika kolorem i kształtem przypominają jarzębinę, są jednak mniej czerwone i bardziej eliptyczne. W smaku, zerwane prosto z krzewu są niewyobrażalnie kwaśnie. Trochę słodsze robią się dopiero po przymrozkach lub w przetworach. Ale mają tyle zalet dla zdrowia, że nie sposób wymienić je jednym tchem. Jakie to walory? Odpowiedź na Medexpress.pl: