Politechnika Bydgoska, jako druga po Politechnice Wrocławskiej, chce uruchomić kierunki medyczne. W strukturze uczelni ma powstać Wydział Medyczny. – Wsłuchujemy się w to, czego oczekuje od nas otoczenie. Medycyna na Politechnice Bydgoskiej to kolejny impuls do rozwoju uczelni, miasta i regionu. Mamy świadomość, że realizacja tego celu wymaga odpowiedniej kadry, zaplecza infrastrukturalnego oraz środków finansowych. Pierwsze prace i rozmowy w tym zakresie już się toczą. Wkrótce poinformujemy o szczegółach. Ze swojej strony mogę zapewnić, że determinacji nam nie zabraknie – mówił prof. Marek Adamski, rektor Politechniki Bydgoskiej. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki powiedział, że to nic dziwnego, że na Politechnice będzie medycyna.
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował na Twitterze, że od 1 czerwca będą w Polsce dostępne darmowe szczepienia przeciw wirusowi HPV. Ze szczepień będą mogły skorzystać dzieci w wieku 12 i 13 lat. Warto podkreślić, że szczepienia będą dobrowolne. Ministerstwo Zdrowia opublikowano obwieszczenie. w sprawie wykazu zalecanych szczepień ochronnych, dla których zakup szczepionek został objęty finansowaniem.
Według danych epidemiologicznych z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego do 22 lutego 2023 roku zaraportowano blisko 4 mln przypadków zachorowań, ponad 24 tys. hospitalizacji oraz 108 zgonów wywołanych wirusem grypy. Oznacza to, że dziś system mierzy się z jednym z najcięższych sezonów od ponad 10 lat. Eksperci alarmują, że ten rok będzie z pewnością rekordowy pod kątem liczby zgonów wywołanych wirusem grypy. Sezon zachorowań nadal trwa, a liczba raportowanych zakażeń jest obecnie wyższa niż w tym samym okresie w 2022 roku. Po pandemii COVID-19 obserwujemy również wydłużanie się sezonu zachorowań na grypę, co oznacza, że według prognoz ekspertów wirus może być bardzo aktywny aż do kwietnia.
– Jeśli zaczniemy karać medyków za to, że przyznali się do błędów, ten system przestanie działać – powiedział Damian Bochyński, właściciel firmy Flytac, były kontroler ruchu lotniczego, w podcaście Szpital na OIOM-ie. Najnowszy odcinek poświęcony jest ustawie o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Rozwiązanie, podobne do takiego, o jakie zabiegają medycy, już od dawna funkcjonują w lotnictwie. Podcast udostępniamy na naszej stronie internetowej, a także w kanałach Medexpressu na Youtube oraz Spotify.