Co najmniej 2,5 mld złotych z Funduszu Medycznego zostanie przeznaczone na inwestycje w infrastrukturę szpitali onkologicznych. – Ogromne środki, które będą przeznaczone na onkologię przyniosą rewolucję w leczeniu nowotworów – zapowiedział podczas wizyty w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach premier Mateusz Morawiecki. O finansowanie będą się mogły starać lecznice zapewniające kompleksową opiekę. W ogłoszonym w piętek (3.02.) konkursie szpitale onkologiczne będą mogły się starać o sfinansowanie projektów inwestycyjnych o wartości od 50 do 300 mln zł. Lecznic kwalifikujących się do wnioskowania jest w Polsce około 40. Na finansowanie będzie mogło liczyć kilkanaście z nich.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił dane na temat zwolnień lekarskich wystawianych w 2022 roku. Jak informuje ZUS, w 2022 r. zarejestrowano w Polsce 27 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy na łączną liczbę 288,8 mln dni. Według raportu ZUS w 2022 r. najczęstszą przyczyną nieobecności w pracy były choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej – 16,4 proc. wszystkich nieobecności (39,1 mln dni absencji chorobowej). Na kolejnych pozycjach znalazły się: ciąża, poród i połóg – 15,7 proc. (37,5 mln dni), choroby układu oddechowego – 14,2 proc. (34 mln dni), urazy, zatrucia i inne skutki działania czynników zewnętrznych – 13,3 proc. (31,7 mln dni), a także zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania – 10 proc. (23,8 mln dni). Ponad połowę ( 55,5 proc.) zwolnień z powodu choroby wystawiono kobietom. W 2021 r. odsetek ten był niższy i wynosił 54,8 proc.
W Koszalinie powstanie stała baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego
– Chcemy, żeby do grudnia 2025 roku baza była już gotowa – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podczas konferencji związanej z rozwojem Koszalina i powiatu koszalińskiego. Dotychczasowa baza LPR działa tylko w okresie letnim: od czerwca do początku września.
Przeszczep autologiczny komórek macierzystych przeprowadził w Wielospecjalistycznym Szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim zespół medyków, któremu przewodniczyła prof. Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus. To pierwszy taki zabieg w gorzowskim szpitalu i w województwie lubuskim. Klinika Hematologii ma już zaplanowane kolejne przeszczepy komórek macierzystych. Stosuje się je przede wszystkim przy leczeniu szpiczaka i chłoniaka.