Do konsultacji przekazano Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego. Zakres czynności do samodzielnego wykonania przez ratownika medycznego został rozszerzony o cewnikowanie pęcherza moczowego. Katalog leków dopuszczonych do samodzielnego podawania przez ratownika medycznego został rozszerzony o preparat przeciwbólowy w formie wziewnej oraz lek o działaniu przeciwkrwotocznym.
Do konsultacji przekazano Projekt ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie. Projekt ustawy zakłada między innymi określenie jasnych zasad gospodarowania osoczem oraz produktami krwiopochodnymi. W projektowanej ustawie proponuje się powołanie Narodowego Frakcjonatora Osocza, który będzie wytwarzał poszczególne produkty krwiopochodne, obecnie brakujące na rynku. Więcej o projekcie ustawy:
– Liczymy na to, że prace nad ustawą o jakości będą przedłużone, a tak naprawdę – że wróci ona do Ministerstwa Zdrowia i tam będzie poprawiana – powiedział w rozmowie z Medexpreseem dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej. W wywiadzie pytaliśmy go również o to, czy to lekarze powinni decydować o poziomie odpłatności za lek przez danego pacjenta oraz czy Lekarski Egzamin Końcowy można uznać za miarę jakości kształcenia.
Nadchodzący Dzień Kobiet jest dobrym pretekstem, by przyjrzeć się w szerszym kontekście zagadnieniom związanym ze zdrowiem i profilaktyką zdrowotną kobiet. W rozmowie z Marią Liburą, ekspertką Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. rozwijamy termin feminizmu w zdrowiu. Wywiad można obejrzeć tutaj: