– Chcemy, aby od 1 stycznia 2023 roku Krajowa Sieć Onkologiczna zaczęła działać – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na Forum Ochrony Zdrowia, które odbywa się w ramach Forum Ekonomicznego w Karpaczu. W ramach sieci każdy pacjent z chorobą nowotworową otrzyma swojego opiekuna, który będzie pomagał choremu na kolejnych etapach leczenia. Waldemar Kraska dodał, że ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej jest już przygotowana. Jesienią parlament zadecyduje o jej uchwaleniu.
Związek Zawodowy Anestezjologów krytycznie ocenia pomysł Ministerstwa Zdrowia, dotyczący wprowadzenia umiejętności o nazwie „bezpieczna sedacja w krótkich zabiegach”, którą będą mogli uzyskać lekarze posiadający tytuł specjalisty lub specjalisty II stopnia m. in. w dziedzinach chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, pediatrii czy gastroenterologii. Obecnie w Polsce takie procedury mogą być wykonywane przez personel medyczny, posiadający ściśle określone kompetencje z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii. Zdaniem związkowców, wprowadzenie możliwości wykonywania sedacji przez lekarzy innych specjalizacji obniży bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów.
Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości, czy kryterium wieku 6 miesięcy pozostaje w bezpośrednim i koniecznym związku ze skutecznością Zolgensmy w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni i czy nie jest możliwe odwołanie się do parametru wagi dziecka. – Może to budzić uzasadnione poczucie pokrzywdzenia i niesprawiedliwości u rodziców – pisze Marcin Wiącek do Macieja Miłkowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. Co ważne, Europejska Agencja Leków nie wprowadziła ograniczenia wieku dla tego leku, a w wielu krajach takich ograniczeń nie ma .
O jedną trzecią spadła liczba wykonywanych zabiegów usunięcia zaćmy po ogłoszeniu pandemii koronawirusa, wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia. Choć sytuacja epidemiczna od 2020 roku uległa już znacznej poprawie, to okuliści zauważają, że pacjenci nadal nie zgłaszają się na umówione operacje i wizyty. Odkładanie decyzji o przeprowadzeniu zabiegu może mieć dla chorych bardzo negatywne skutki, ostrzega dr Michał Biskup, kierujący Kliniką Okulistyki w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Tymczasem operacja zazwyczaj przeprowadzana jest w Polsce w trybie jednodniowego przyjęcia do szpitala i jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Jeszcze w tym roku rząd zajmie się nowelizacją ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, która ureguluje m.in. sprawę reklam suplementów diety. Nowe przepisy mają wprowadzić obowiązek informowania o tym, że preparaty nie mają właściwości leczniczych. W reklamach nie będzie można też wykorzystywać wizerunku lekarza czy farmaceuty. Nowe regulacje obejmą też sprzedaż suplementów diety. W aptekach i punktach aptecznych będą one mogły być eksponowane tylko w wyznaczonych miejscach, wyraźnie oddzielone od produktów leczniczych, wyrobów medycznych i kosmetyków. Prace rządu nad nowelizacją planowane są na czwarty kwartał tego roku.