Dlaczego mimo znacząco większych nakładów na AOS kolejki do specjalistów nie maleją? Dlaczego zniesienie limitów nie przełożyło się na zauważalną poprawę dostępności do świadczeń specjalistycznych? – zastanawiali się we wtorek posłowie Komisji Zdrowia, debatując nad informacją ministra zdrowia dotyczącą sytuacji w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. - Problemu kolejek w AOS nie rozwiążemy, dopóki POZ nie zacznie funkcjonować na innej zasadzie niż teraz. Opieka koordynowana daje na to szanse – ocenił w trakcie dyskusji przewodniczący KZ Tomasz Latos. – Zobaczymy, jak to będzie w praktyce, bo na razie to funkcjonuje w ramach swego rodzaju pilotażu – dodał.
Choć w ostatnich latach na świecie umieralność na choroby nowotworowe zmniejszyła się o 30 proc., w Polsce wyniki leczenia najczęstszych nowotworów wciąż są gorsze o 10-15 punktów procentowych. Jak poprawić te statystyki - zastanawiali się eksperci Medycznej Racji Stanu, która odbyła się pod hasłem Wiedza, Determinacja, Współpraca - Cancer Moonshot. Grażyna Mierzejewska, ekspert Medycznej Racji Stanu wyjaśniła, że hasło nawiązuje do amerykańskiego projektu „Cancer Moonshot”, który zakłada zmniejszenie śmiertelności z powodu raka w USA o co najmniej 50 proc. w ciągu 25 lat.
Samorząd lekarski przedstawi dziś własny projekt ustawy o bezpieczeństwie leczenia, który został opracowany w NIL i przyjęty przez Naczelną Radę Lekarską. Zostanie on przekazany parlamentarzystom. - Z uwagi na zawieszenie prac parlamentu nad tzw. ustawą o jakości, która była niekompletna i do której strona społeczna wniosła szereg kluczowych dla bezpieczeństwa leczenia uwag, i które to uwagi zostały odrzucone, wychodzimy z propozycją własnego projektu – zapowiada Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali materiał, który pomoże odbudowywać ubytki kostne i jednocześnie może służyć jako nośnik leków na osteoporozę. Wynalazek może zrewolucjonizować leczenie osteoporozy, pozwala bowiem dostarczać leki o silnych skutkach ubocznych wyłącznie w chore miejsca, i tym samym odejść od stosowanego do tej pory podawania ogólnoustrojowego.