Dlaczego dla chorych na SM ważny jest dostęp do pełnego wachlarza terapeutycznego?
Z prostej przyczyny - bo tylko wtedy skutecznie można leczyć stwardnienie rozsiane. Jeśli nie ma pełnego wachlarza, lekarz nie jest w stanie dobrać odpowiedniego leku do danej postaci SM. Ta choroba jest wielopostaciowa. Właściwie każdy przypadek jest inny. W związku z tym dla każdego przypadku powinna być inna terapia. Ale to nie jest możliwe. W związku z powyższym im więcej terapii, tym większa szansa na skuteczne leczenie.
Jak ważne jest w przypadku leczenia chorych na SM jest wsparcie poza leczeniem farmakologicznym?
Pamiętajmy, że stwardnienie rozsiane pozbawia chorego samodzielności w pewnym stopniu. Choroba atakuje nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. I tu wsparcie ze strony bliskich, rodziny, fachowej opieki medycznej np. pielęgniarek, osób na pierwszej linii jest ważne, ponieważ pacjent przychodzący do szpitala czy poradni pierwsze spotkanie ma właśnie z pielęgniarką. Dlatego ich rola jest tu znacząca. Ważna jest ich edukacja, by pielęgniarki wiedziały co to jest stwardnienie rozsiane.
Jaką rolę w przypadku chorych na stwardnienie rozsiane odgrywa edukacja?
Ogromne. Ponieważ chorzy po zdiagnozowaniu pierwsze swoje kroki w poszukiwaniu wiedzy kierują oczywiście do Internetu. A tam na temat SM jest tyle mitów i nieprawd, że włosy jeżą się na głowie. Dlatego to ważne, by chorzy mieli dostęp do rzetelnych informacji. PTSR prowadzi od kilku lat infolinię. Dzięki niej świeżo zdiagnozowani chorzy mogą uzyskać wszelką informację na temat terapii, wolnych miejsc w programach lekowych oraz wszelkie inne tematy związane z chorobą. Poza tym nasze panie z infolinii pomagają także załatwiać życiowe bieżące sprawy.