W.L.: Są programy lekowe i są pacjenci, którzy czekają do nich w kolejkach. Czy fakt ten świadczy o barierach administracyjnych, na które natrafiają chorzy, czy są to po prostu sprawy organizacyjne do załatwienia lokalnie?
A.F.: W ocenie naszej kancelarii sprawa jest dosyć złożona. Mamy do czynienia z mieszanym czynnikiem – finansowym i organizacyjnym. Bo jakkolwiek świadczenia w programach lekowych są świadczeniami gwarantowanymi, to z drugiej strony mają naturę refundacyjną. Proszę sobie wyobrazić niepewność refundacji w kanale aptecznym czy w przypadku chemioterapii. Są to rzeczy nie do pomyślenia i pacjenci mają prawo oczekiwać dostępu do tych leków, które są zagwarantowane. Rzeczywiście, są pewne aspekty finansowe utrudniające zawieranie umów o wartości takiej, która by pozwoliła na spokojną, tak to nazwę, realizację programów lekowych. Bo to, że szpital otrzyma refundację za leki w programie lekowym, raczej nie budzi wątpliwości. Rzeczywiście ta refundacja następuje. Czasami jest ona odroczona o parę miesięcy. Jest to pewną przeszkodą w udzielaniu świadczeń i dostępie do nich.
W.L.: Jeśli dobrze zrozumiałem to problemem nie są środki, to czy one będą czy nie, tylko bieżąca płynność?
A.F.: Tak, ale wynika to z zasad planowania finansowego Funduszu. Proszę zwrócić uwagę na to, że plany finansowe Funduszu na początku roku są diametralnie różne niż plany pod koniec roku. Z drugiej strony Fundusz ma pewne ograniczenia, ponieważ musi zawierać umowy do wysokości posiadanych środków. Ma obowiązek bilansowania się. I ta różnica pomiędzy początkiem roku a końcem, to są te środki, które dochodzą w ciągu roku. I one są uruchamiane w ciągu roku. Nie ma co do nich pewności na początku roku, wobec tego umowy zawierane z początkiem roku są niższe niż ich faktyczna realizacja. Wydaje nam się, że powinniśmy mówić o tym oraz zastanowić się na tym, czy planowanie finansowe Funduszu jest adekwatne do środków. Bo jeżeli ta zasada, że środki na koniec roku są o parę miliardów większe niż na jego początku, powtarza się, to być może warto zastanowić się, czy współczynniki brane pod uwagę przy określaniu pierwotnego planu finansowego, ich wagi, są właściwie dobrane.