Czy jest prawdą, że śmiertelność z powodu niewydolności serca jest wyższa niż w przypadku większości nowotworów?
Niestety jest to prawda. Pacjenci, którzy chorują na niewydolność serca są zagrożeni większą śmiertelnością niż pacjenci onkologiczni w przypadku wielu procesów nowotworowych.
Czy istnieją skuteczne rozwiązania, które mogą znacząco poprawić sytuację chorych?
Mamy nadzieję, że są takie rozwiązania. Ogromne prace zostały już wykonane jeżeli chodzi o KONS. Mamy też nowe leki i dowody na to, że wydłużają one przeżycie pacjentów, zmniejszają hospitalizację. Wprowadzone są programy edukacyjne. Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze. Czasami tylko potrzebujemy ostatecznej zgody, żeby ruszyć z tym wszystkim, co zostało wypracowane i przygotowane.
Czego możemy się spodziewać po wprowadzeniu tych rozwiązań?
Myślę, że mniejszej śmiertelności szczególnie wśród młodych ludzi, którzy również są zagrożeni niewydolnością serca, szybszej diagnostyki u tych pacjentów, większej świadomości pacjenta, a co za tym idzie – lepszej współpracy.
Jakie są konsekwencje, kiedy te rozwiązania są wdrażane za późno?
Obserwujemy tak naprawdę wzrost śmiertelności oraz zachorowań, które zwiększają koszty leczenia tych pacjentów – to jest dramatyczna rzecz.
Wobec oczywistych korzyści związanych z nowoczesną terapią w niewydolności serca pojawia się naturalne skojarzenie, że decyzja dotycząca refundacji tego leku powinna być pierwsza.
Jak nadać temu priorytet?
Od dawna myślimy, że po prostu musi się to zdarzyć. Nie musimy już temu nadawać priorytetu, bo jest to na tyle już poruszany i oczywisty temat, że my oczekujemy pozytywnej decyzji.
Czy istnieją wystarczające argumenty, aby nadać temu priorytet?
Myślę, że nie mamy lepszych. Jeżeli chodzi o wytyczne, które wskazują, że jest to lek w pierwszej klasie zaleceń i we wszystkich krajach europejskich, poza dwoma i naszym, jest on refundowany i pacjenci mogą z tego dobrodziejstwa korzystać.
Co zrobić, aby Entresto był pierwszy na liście leków oczekujących na refundację, w sytuacji, kiedy minister zdrowia będzie dysponował nowymi środkami?
Nie wiem, czy ono musi być pierwsze. Wystarczy, że będzie refundowane. Argumentów poruszanych jest wiele i myślę, że to, że będzie przede wszystkim zmniejszona liczba hospitalizacji, która jest bardzo kosztowna, że wydłużymy przeżycie ludzi i ich funkcjonowanie, co spowoduje np. możliwość powrotu do pracy, to są argumenty szalenie istotne.
Jaka jest sytuacja osób chorych na niewydolność serca w Polsce?
Jest bardzo trudna z kilku powodów. Po pierwsze ciągle jeszcze nie mamy wystarczająco wyedukowanych pacjentów. Po drugie, mają oni trudności z dostępem do lekarzy kardiologów, szczególnie kiedy mają zaostrzenia. To powoduje, że trafiają na SOR, mają kolejne hospitalizacje. Kolejna hospitalizacja pogarsza dalsze rokowanie naszego pacjenta.
Jakie zmiany należy wprowadzić aby poprawić sytuację pacjentów chorych na niewydolność serca w Polsce?
Należy wprowadzić edukację, wprowadzić leki poprawiających rokowanie pacjenta oraz wprowadzić KONS.