Czy wieści o ograniczonych zasobach NFZ mogą przełożyć się na brak pozytywnych decyzji refundacyjnych w najbliższych miesiącach?
Co chwilę są pozytywne decyzje refundacyjne. Tak że cały czas idziemy do przodu. Decyzji terapeutycznych jest cały czas bardzo dużo, bo finansujemy wiele świadczeń zdrowotnych, i terapii lekowych jest również dużo dostępnych. One muszą być dostępne również dla pacjentów w szpitalach. Cały czas pracujemy nad tym, także nie obawiam się niczego.
A co z grupami pacjentów takimi jak chore na zaawansowanego raka piersi, które czekają na dostęp do najnowocześniejszych terapii?
Polska jest trochę biedniejszym krajem niż USA, Niemcy, Wielka Brytania, dlatego analizujemy każdą dodatkową terapię, technologię. W to są zaangażowane różne instytucje m.in. AOTMiT oraz Komisja Ekonomiczna. Po negocjacjach podejmujemy decyzję, zgodnie z tym, ile mamy środków. A mamy ich niewiele, więc musimy gospodarować bardzo oszczędnie, po to by terapie były dostępne w każdym momencie, w którym są określone, że są dla pacjentów efektywne kosztowo.
Materiał przygotowany wspólnie z Polską Koalicją Pacjentów Onkologicznych