O co pytają pracodawcy, którzy decydują się na zatrudnienie pracownika z zaburzeniami psychicznymi oraz jakie panują stereotypy – o tym z Dominiką Papież, trenerem pracy, rozmawia Iwona Schymalla, redaktor naczelna Medexpress.pl
Iwona Schymalla: Gościem medexpressu jest pani Dominika Papież, trener pracy. Pani Dominiko, to jest nowe zajęcie, czym zajmuje się trener pracy?
Dominika Papież: Trener pracy działa dwutorowo, z jednej strony wspiera i pomaga beneficjentom, czyli uczestnikom, z drugiej strony pozyskuje i wspiera pracodawców – łączy uczestnika i pracodawcę.
Beneficjenci, o których Pani mówi, to osoby ze schorzeniami psychicznymi, chore na schizofrenię, które dobrze leczone, mogą być wartościowymi pracownikami. Jakie pytania najczęściej zadają pracodawcy?
Pracodawcy pytają się, jak funkcjonują takie osoby, czy są pod stałą opieką lekarską, czy wcześniej pracowali, jak wykonywali te zadania, dlaczego nie pracują.
A kiedy Pani rozmawiała z pracodawcami, bo było tych rozmów bardzo wiele, to czuła Pani jakąś obawę z ich strony czy raczej chęć i otwartość do tego, żeby zmierzyć się z trudnym problemem.
Tak naprawdę były różne sytuacje. Były obawy, oczywiście, bo każdy ma swój schemat w głowie, jak wygląda osoba z zaburzeniem psychicznym, który nie do końca jest prawidłowy. Spotkałam osoby, które bardzo chętnie chciałyby współpracować i pomóc takim osobom, i rzeczywiście wyciągnęły tę rękę.
Jak ocenia Pani projekt „Powrót do społeczeństwa, powrót do zdrowia”, czy według Pani takie projekty sprawdzają się w realizacji?
Jak najbardziej, widać to po rezultatach, czyli po zatrudnieniu takich osób, widać, jak one odżyły, jak bardzo się cieszą tym dniem pracy, dają z siebie wszystko. Myślę, że pracodawcy również są zaskoczeni, że takie osoby mogą tak funkcjonować - ten stereotyp, który gdzieś cały czas funkcjonuje, uległ zmianie. To jest bardzo pozytywne.