Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Szpiczak mnogi: Przełomowy lek daje szansę na dłuższe życie

MedExpress Team

Paweł Grzybowski

Opublikowano 27 listopada 2017 10:57

Szpiczak mnogi: Przełomowy lek daje szansę na dłuższe życie - Obrazek nagłówka
Fot. MedexpressTV
Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w Polsce na szpiczaka mnogiego plazmocytowego choruje ok. 9,5 tys. osób. Choroba ta jest schorzeniem nieuleczalnym, lecz dzięki nowatorskim lekom stał się on chorobą przewlekłą.

Szpiczak plazmocytowy wciąż jest chorobą nieuleczalną, ale postęp w dziedzinie terapii trwa i dzięki temu wprowadzane są całkowicie nowatorskie leki, które dają pacjentom szanse na dłuższe życie z chorobą. Są to nowej generacji inhibitory proteaz oraz nowej generacji leki immunomodulujące.

- W przypadku szpiczaka mnogiego wprowadzono ostatnio całkowicie przełomowy lek, czyli daratumumab. To zdecydowany przełom w leczeniu szpiczaka mnogiego nie tylko u pacjentów z chorobą nawrotową. Będzie to też lek, który prawdopodobnie przebije się do pierwszej linii leczenia. Daratumumab jest lekiem przełomowym, dlatego, że jest to pierwsze zatwierdzone antyciało w leczeniu tego schorzenia – podkreślił prof. Mohamed Mohty, kierownik Kliniki Hematologii i Terapii Komórkowej w Szpitalu Uniwersyteckim Saint-Antoine w Paryżu.

To przełom w leczeniu, na który pacjenci czekali 15 lat. Zdaniem ekspertów, daratumumab, z uwagi na swoją skuteczność, powinien jak najszybciej otrzymać wskazanie do stosowania, jako terapia pierwszego wyboru.

- Lek ten, ma rzeczywiście wyjątkowy mechanizm działania, przede wszystkim dlatego, że oddziałuje bezpośrednio na komórki szpiczaka. Ale jest to również lek, który ma działanie immunomodulujące, czyli jest rzeczywiście w tym obszarze lekiem przełomowym. Charakterystyka tego leku jest wyjątkowa. Jego efektywność jest znacząca u osób poddawanych już wcześniej innym terapiom, kiedy negatywnie na nie reagowali. Jeśli chodzi o skuteczność tego leku, to powoduje on zdecydowane zwiększenie przeżycia. I to nie jedyna korzyść, ponieważ lek jest bardzo korzystny nie tylko w indywidualnej terapii, ale również w skojarzonej - prof. Mohamed Mohty.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

ThinkstockPhotos-462741477
16 maja 2024
w-pigulce-1601
16 stycznia 2023
w-pigulce-2301
23 stycznia 2023
w-pigulce-3001
30 stycznia 2023
w-pigulce-1602
16 lutego 2023
w-pigulce-2402
24 lutego 2023
w-pigulce-2103
21 marca 2023