Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Szukamy "magicznego" leku

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 4 stycznia 2018 12:29

Szukamy "magicznego" leku - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
Ciągle szukamy tego "magicznego" leku, który uzdrowi nam 30 proc. pacjentów z padaczką tzw. lekooporną. Od lat 90. ubiegłego wieku obserwujemy wzrost liczby pojawiających się nowych leków. Liczymy, że wśród nich będzie taki, który tych 30 procent pacjentów zadowoli - mówi Barbara Steinborn, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Neurologów Dziecięcych.

Leczenie padaczki jest niezwykle wymagającym zajęciem dla lekarza, ale także dla pacjenta. Dlaczego Państwo podkreślacie konieczność indywidualizacji procesu leczenia?

Indywidualizacja procesu leczenia związana jest z tym, że padaczka nie jest jednorodną grupą chorób. Padaczka jest tylko objawem pewnych chorób i dotyczy ludzi w różnym wieku - dzieci, młodzieży, ale także dorosłych, również w podeszłym wieku. Przyczyny padaczki w tych różnych grupach wiekowych są bardzo różne. Leki też są zarejestrowane w różnych grupach wiekowych, w związku z czym możliwości zastosowania tych leków są bardzo ograniczone. Znamy wyniki badań na dzieciach do i powyżej 4 roku życia. Natomiast znane wyniki na dorosłych nie zawsze możemy ekstrapolować na dzieci. I właśnie w tym wyraża się ta indywidualizacja leczenia, że znamy rodzaj leków przebadanych, musimy je dostosować do indywidualnego pacjenta, który może być przede wszystkim w różnym wieku, mieć dodatkowe choroby i różnie reagować na lek. Indywidualizacja przejawia się także doborem dawki, w zależności od tego czy pacjent jest leczony tylko jednym lekiem, czy ewentualnie wieloma lekami.

Czyli jest to bardzo skomplikowane. Ale pojawia się wiele nowych cząsteczek. Dlaczego tak istotne jest, by mieli Państwo pełne spektrum terapeutyczne? W jakim stopniu wpływa to na jakość życia pacjentów?

Naturalnie ciągle szukamy tego "magicznego" leku, który uzdrowi nam 30 proc. pacjentów z padaczką tzw. lekooporną. Faktycznie, od lat 90. ubiegłego wieku obserwujemy nagły wzrost liczby pojawiających się nowych leków. Teraz czekamy na nowe preparaty. I liczymy, że wśród nich będzie taki, który tych 30 procent pacjentów zadowoli. Czekamy też na preparaty, które zmniejszą liczbę objawów niepożądanych występujących u pacjenta. A przez to, że mamy redukcję napadów padaczkowych i mniej objawów niepożądanych, to i lepszą jakość życia.

Celem leczenia jest redukcja napadów padaczki. Czy zawsze udaje się to osiągnąć?

Cóż, niestety nie. Mamy tę dużą grupę chorych, o której wspomniałam – 30 procent osób cierpiących na padaczkę, u których cokolwiek byśmy zastosowali, to liczba napadów jest ciągle taka sama. Wprowadzamy wtedy możliwość diagnostyki przedoperacyjnej i leczenie operacyjne, albo metody stymulacji mózgu, nerwu błędnego, głębokiej stymulacji mózgu. Te metody również są dostępne w Polsce.

Wspomniała Pani, że indywidualizacja leczenia także wynika z tego, z kim mamy do czynienia, w jakim wieku jest pacjent. Ale, czasami zdarza się też, że przyczyną padaczki jest udar czy wylew, tego typu wydarzenia. Czy to też wpływa na dobór terapii?

Naturalnie. Inne leki są stosowane w przypadku tzw. padaczki udarowej, a jeszcze inne jeżeli mamy zmiany strukturalne w ośrodkowym układzie nerwowym. Wtedy, jeśli są możliwości, to proponujemy leczenie operacyjne. Jeśli przyczyną są pewne defekty genetyczne, to też możemy indywidualnie dobrać lek, w zależności od tego defektu.

W jakim stopniu, w opinii Pani Profesor, są zaopiekowani pacjenci z różnymi typami padaczki?

Przez to, że prowadzimy szeroką edukację w środowisku epileptologów, neurologów i neurologów dziecięcych, to ze strony lekarskiej są oni dobrze, a nawet bardzo dobrze zaopiekowani. Natomiast problemem jest oczekiwanie na badanie diagnostyczne, na konsultację do poszczególnych lekarzy. Problemem jest również płatność, do której dostępu proponuje nam NFZ, a którzy jest bardzo ograniczony. Pacjenci często muszą płacić sami. To jest problem.

Podobne artykuły

leki
4 października 2024
Urszula Szybowicz SD
Kampania Przeciw Stygmatyzacji "Wyprostuj Spojrzenie"

Urszula Szybowicz: Trzeba edukować o zaburzeniach ośrodkowego układu nerwowego – również lekarzy

13 września 2024
Zrzut ekranu 2024-09-9 o 09.39.08
KAMPANIA PRZECIW STYGMATYZACJI "WYPROSTUJ SPOJRZENIE"

Jak wygląda według Polaków osoba chorująca na epilepsję? Mity wciąż żywe...

12 września 2024
Konrad Rejdak padaczka
Kampania przeciw stygmatyzacji "Wyprostuj spojrzenie"

Prof. Konrad Rejdak: Musimy przełamywać stereotypy związane z padaczką

9 września 2024
Zrzut ekranu 2024-03-26 o 08.58.49

#PurpleDayPoland2024

26 marca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

Grafika_Retina_plaża_2
31 marca 2023
w-pigulce-2301
23 stycznia 2023
w-pigulce-0902
9 lutego 2023
w-pigulce-2302
23 lutego 2023
w-pigulce-0103
1 marca 2023
w-pigulce-1003
10 marca 2023
w-pigulce-2403
24 marca 2023