Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Tomasz Latos: musi dojść do zmiany systemu

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 8 września 2016 10:38

Tomasz Latos: musi dojść do zmiany systemu - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
O kompleksową, skoordynowaną opiekę nad pacjentem z chorobami układu sercowo-naczyniowego Iwona Schymalla pyta wiceprzewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia Tomasza Latosa.

 

Kompleksowa, skoordynowana opieka nad pacjentem z chorobami układu sercowo-naczyniowego była jednym z tematów Forum Ochrony Zdrowia w Krynicy. Z jednej strony cieszymy się z sukcesu kardiologii interwencyjnej, z drugiej odczuwamy skutki braku skoordynowanej opieki nad pacjentem z niewydolnością serca. Jaka jest szansa, że znajdą się środki na taką opiekę?

Nie mam wątpliwości, że pieniądze muszą się znaleźć. Musi dojść do zmiany systemu. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: jak to jest, że w jednej części kardiologii mamy spektakularne sukcesy, a w innej porażki. Jesteśmy na przeciwnych biegunach. Wynikają z tego dwie rzeczy: środki finansowe, których poszło dużo na tę część, gdzie osiągnęliśmy sukces (to wymusiło określone zmiany organizacyjne), z drugiej strony tych środków brakowało i być może powodowało, że nie było właściwych rozwiązań organizacyjnych. Jeżeli na to nałożymy brak dotychczasowej współpracy i zaburzone relacje między AOS a opieką specjalistyczną i lekarzem rodzinnym, również w drugą stronę między ambulatoryjna opieką specjalistyczną a szpitalami, to widzimy, że na tym poziomie organizację trzeba naprawić, i oczywiście też przeznaczyć na to środki finansowe.

Proponują Państwo finansowanie budżetowe i likwidację NFZ. Jak jest tego perspektywa i czy jest już mapa drogowa?

Mapa drogowa zapisana została w projekcie ustawy. Ale ustawa nie została jeszcze poddana konsultacjom i nie była skierowana do Sejmu, więc mogą być jeszcze korekty tych planów. Trzeba jasno powiedzieć, że to nie tylko kwestia finansowania, niezwykle ważna, bez której nie ruszymy do przodu, ale w ramach samej kardiologii kwestią jest również właściwe rozłożenie akcentów, jak i kwestia rozwiązań organizacyjnych. Wiem, że jeśli chodzi o medycynę rodzinną, to będziemy zajmować się tym wcześniej niż rozwiązaniami systemowymi dotyczącymi likwidacji NFZ. Będzie można już wcześniej pewne zadania wdrażać i przyzwyczajać do nich lekarzy rodzinnych, które później, mam nadzieję, poprzez opiekę skoordynowaną zaskutkują  poprawą również w kardiologii i innych dziedzinach medycyny.

Temat ostatnich dni to zdecydowana, stanowcza wypowiedź ministra Radziwiłła na temat tzw. leczniczej marihuany, że są dowody na to, że ona nie leczy. Jakie jest Pana stanowisko na temat: czy powinien być dostęp dla pacjentów chorujących na różnego rodzaju nowotwory do tego typu metody?

Ja zaprezentuje chyba stanowisko odmienne od popularnego: albo radykalnie za lub przeciw. Do tego by pokazać, że trzeba również wykorzystywać tego typu substancję, odwołam się do przykładu sprzed wielu lat wykorzystania opiatów w medycynie. Teraz to rzecz normalna w leczeniu bólu – nie tylko pochodne morfiny, morfina, ale także substancje o wiele silniejsze. Medycyna już dawno je zdefiniowała i określiła, że trzeba nimi pomagać. Trzeba również korzystać z preparatów – pochodnych marihuany. Chciałbym, aby przy tym nie robiono wyłomu w systemie. Jest określona droga, Urząd Rejestracji Leków. Można nie tylko korzystać z importu docelowego, ale także, tam gdzie jest to możliwe poprzez legalizację określonych środków za pośrednictwem Urzędu Rejestracji Leków, to jest w moim przekonaniu właściwa droga, a nie specustawy przygotowywane przez parlament. Jesteśmy na początku tej dyskusji, i ja nie mówię, że nie należy tutaj żadnej specustawy przyjmować, ale jako lekarz nie chciałbym, aby później np. nowe leki onkologiczne były przyjmowane też specustawą, z pominięciem URL. Bo nie jest to właściwa droga, bezpieczna dla pacjenta. 

O Forum Ochrony Zdrowia: 

Potrzeba stałej debaty o systemie ochrony zdrowia jest niezmienna od lat. Realizacja celów nowoczesnej koncepcji zdrowia publicznego wymaga zaangażowania wszystkich sektorów społeczno-gospodarczych państwa, nie tylko resortu zdrowia. Forum Ochrony Zdrowia w ciągu szczęściu lat stało się miejscem, które pozwala szerzej spojrzeć na system ochrony zdrowia – zarówno w ujęciu ogólnokrajowym jak i lokalnym, umożliwia szukanie rozwiązań systemowych jak i szczegółowych dotyczących konkretnych specjalizacji czy jednostek organizacyjnych

W dyskusji konieczny jest dialog ze wszystkimi interesariuszami systemu. Jaka jest rola prywatnej opieki zdrowotnej? Jak ma wyglądać skoordynowana opieka nad pacjentem wykorzystując nowe technologie? W jakim kierunku zmierza obecny ustrój ochrony zdrowia?

Forum Ochrony Zdrowia to platforma dyskusji pomiędzy wszystkimi interesariuszami,  dotycząca aktualnych problemów rynku medycznego w Polsce oraz  przemian prowadząca do zwiększenia efektywności systemu ochrony zdrowia.

Główne zagadnienia tematyczne:

  • Zdrowie i polityka społeczna, a rozwój gospodarczy
  • Model finansowania systemu ochrony zdrowia
  • Rola samorządów w strukturze ochrony zdrowia
  • Skoordynowana opieka zdrowotna w oparciu o informatyzację ochrony zdrowia
  • Jakość leczenia a obniżenie kosztów
  • Reorganizacja szpitali – zmiany w ustawie o działalności leczniczej

Tematy

Tomasz Latos

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

w-pigulce-0211
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 2.11.2022 r.

2 listopada 2022
radoslaw-madry
23 listopada 2022
w-pigulce-2702
27 lutego 2023
w-pigulce-0203
2 marca 2023
w-pigulce-0603
6 marca 2023