Martyna Chmielewska: Jak powinien wyglądać model kompleksowej opieki pacjentów chorych na nowotwór pęcherza moczowego?
Piotr Chłosta: Bardzo się cieszę, że model kompleksowej opieki pacjentów chorych na nowotwór pęcherza moczowego wpisuje się w kalendarz spotkań parlamentarnych przygotowanych przez PTU, które opracowało raport na temat tej kompleksowej opieki. Rak pęcherza moczowego jest drugim co do wielkości występowania nowotworem urologicznym. A nowotwory urologiczne stanowią 25 procent globalnej liczby nowotworów rozpoznawanych w naszym kraju. Dlatego cieszę się, że PTU jest partnerem w tym względzie do dyskusji oraz, że jest partnerem do wymiany poglądów zmierzających do poprawy jakości systemu opieki zdrowotnej u tych chorych.
M.C.: Jaka jest umieralność z powodu nowotworu pęcherza moczowego?
P.C.: Zbyt duża. Rak pęcherza moczowego, to nowotwór który zabija. Trzeba koniecznie znowelizować zasady fundamentalnej opieki zdrowotnej nad chorym na raka pęcherza moczowego, w której kluczową rolę ma odgrywać lekarz urolog.
M.C.: Dlaczego to właśnie urolog powinien być koordynatorem opieki nad pacjentem chorym na raka pęcherza moczowego?
P.C.: Urolog powinien być koordynatorem opieki nad pacjentem chorym na raka pęcherza moczowego, ponieważ jest to specjalista narządowy i układowy. To właśnie on jest odpowiedzialny za rozpoznanie, leczenie i prowadzenie do końca życia chorych na raka pęcherza moczowego. Zdaniem najważniejszych instytucji onkologicznych, urologicznych i epidemiologicznych oraz w oparciu o najważniejsze wyniki badań naukowych, powszechnie wiadomo, że specjalista narządowy uzyskuje lepsze wyniki leczenia niż ten, który zajmuje się leczeniem chorych na nowotwór mózgu, płuca czy żołądka.