Pielęgniarki z całego kraju protestowały wczoraj przed Sejmem. Domagały się m.in. wyrównania płac i uznania zdobywanych kwalifikacji. Protestujący przemaszerowali do Biura Podawczego Sejmu RP, gdzie złożyli własny projekt nowelizacji ustawy o ich zawodzie. Więcej o proteście piszemy tutaj:
Utrzymanie samodzielności zawodowej, walka o respektowanie norm zatrudnienia, urlop na poratowanie zdrowia i stworzenie kanału komunikacji. To cele, jakie stawia przed sobą Mariola Łodzińska, która rozpoczyna właśnie kadencję na stanowisku prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Na stanowisku zastąpi dotychczasową przewodniczącą, Zofię Małas.
Zaprezentowany we wtorek najnowszy Monitor Finansowania Ochrony Zdrowia nie pozostawia wątpliwości: bez zmiany systemu finansowania cele ustawy 7 proc. PKB na zdrowie nawet w wersji, w której odsetek wydatków liczy się wobec PKB sprzed dwóch lat, są nie do zrealizowania. Według najnowszych danych perspektywa finansowania ochrony zdrowia, uwzględniająca ostatnie zmiany planu finansowego NFZ oraz te, które jeszcze nie weszły w życie to 5,07 proc. tegorocznego PKB – mniej niż przewidywał marcowy Monitor. Według metodologii ustawowej oznacza to 6,65 proc. PKB – więcej niż przewidywania poprzedniej edycji raportu. Tegoroczne minimum, zapisane w ustawie, to 6 proc. PKB. Jednak bazując na obecnie dostępnych danych makroekonomicznych – do osiągnięcia celu ustawowego, czyli 6,2 proc. PKB z 2022 roku będzie potrzebna ok. 11 mld dotacja podmiotowa z budżetu państwa.
Jeszcze tylko dziś użytkownicy mogą zagłosować na nową funkcję aplikacji mojeIKP. Wybrać można pomiędzy opcjami takimi jak: mapa defibrylatorów AED, EKUZ w formie elektronicznego certyfikatu i data ważności e-recepty. Funkcja wybrana przez użytkowników zostanie wdrożona przez Centrum e-Zdrowia jako pierwsza.