– Polityka wobec najstarszego pokolenia to nie tylko 13. i 14. Emerytura. To także działania aktywizujące seniorów – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji związanej z wypłata trzynastych emerytur. Szef Rady Ministrów przypomniał, że nakłady na ochronę zdrowia wzrosły w ciągu ostatnich ośmiu lat z około 75 mld zł do około 160 mld, a na tym wzroście skorzystali też seniorzy.
– Rekomendujemy 5. dawkę szczepienia przeciw COVID-19 tym, którzy przyjęli jako 4. dawkę szczepionkę jednowalentną, przekroczyli 60 lat lub mają „upośledzoną” odporność albo pracują w podmiotach medycznych – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji w Gdańsku. E-skierowania zostaną wystawione 15 kwietnia.
Specjaliści z Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, jako pierwsi w Polsce, wszczepili pacjentowi pompę Impella 5.5 – nowoczesne urządzenie, które odciąża i wspomaga pracę serca. Dzięki niej uratowali życie młodego mężczyzny, który teraz czeka na przeszczep narządu. – Impella przejmuje funkcję lewej komory serca, przepompowuje z niej krew i mechanicznie tłoczy do aorty, a następnie całego układu krwionośnego. Tym samym umożliwia regenerację narządu – wyjaśnia dr hab. Wiktor Kuliczkowski, kierownik Pracowni Hemodynamiki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Szpital wojewódzki w Trzyńcu stosuje niecodzienną, a zarazem tanią i skuteczną metodę leczenia uporczywych, powtarzających się biegunek wywołanych przez bakterię Clostridium difficile. Chodzi o „przeniesienie” do jelita pacjenta stolca zdrowej osoby. Zakażenie występuje najczęściej u starszych osób przebywających w szpitalach lub domach opieki. Czynnikiem ryzyka jest antybiotykoterapia, zwłaszcza długotrwała. W niektórych przypadkach przebieg choroby może zagrażać życiu. Celem przeszczepu jest odbudowanie mikroflory w jelicie chorego poprzez przeniesienie optymalnej mikroflory od zdrowego dawcy. Lekarze przekonują, że żadne probiotyki z apteki nie mają tak pozytywnego działania na odnowę równowagi w jelicie.