Już w ciągu najbliższego miesiąca Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić rozporządzenie, które ograniczy działalność tzw. „receptomatów”. Prawdopodobnie niektórych grup leków nie będzie można przepisywać w ten sposób. Lekarze będą też objęci limitami wystawianych recept. – W przypadku leków psychotropowych na pewno będziemy dążyli do ograniczenia lub wręcz zakazu wydawania recept w takim trybie. Z drugiej strony, chcemy zracjonalizować model działania rynku w ten sposób, żeby wprowadzić pewne ograniczenia w liczbie recept wystawianych dziennie przez jednego lekarza – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie Radia Plus.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje o podjęcie prac zmierzających do zmiany formy przeprowadzania Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego oraz zainicjowania prac legislacyjnych mających na celu wprowadzenie niezbędnych w tym zakresie zmian w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wyniki Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu wskazują, że obecna formuła tych egzaminów nie spełnia oczekiwanych funkcji.
Logopedzi ostrzegają, że nowa ustawa o niektórych zawodach medycznych może ograniczyć dostęp dzieci i młodzieży do terapii logopedycznej. Przyjęty w zeszłym tygodniu przez rząd projekt ustawy regulującej warunki i zasady wykonywania 17 zawodów medycznych wywołał gwałtowny protest środowiska logopedów. Zwracają oni uwagę, że zawód logopedy powinien być uregulowany odrębną ustawą, bo w służbie zdrowia pracuje jedynie ok. 15 proc. logopedów w Polsce. Tymczasem skutki projektowanych regulacji prawnych będą dotyczyć wszystkich logopedów, z których większość pracuje w placówkach oświatowych i gabinetach prywatnych. Nowa ustawa spowoduje, że nagle stracą oni prawo do posługiwania się swoim tytułem, chyba że podporządkują się nowej ustawie, co wiąże się z szeregiem kosztownych obowiązków. W rezultacie może to doprowadzić do zamykania prywatnych praktyk, odchodzenia z zawodu, a przez to ograniczenia dostępności terapii logopedycznej.
Od kwietnia mieszkańcy Kielc i całego województwa świętokrzyskiego mają do dyspozycji dwie nowe pracownie rezonansu magnetycznego. Aktualnie w województwie świętokrzyskim (wraz z nowymi podmiotami) funkcjonuje 20 pracowni RM finansowanych przez NFZ. Jak przypomina Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ, na badanie potrzebne jest skierowanie. Nie ma rejonizacji – pacjent może wybrać dowolną placówkę.