Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski o nowej edycji Narodowego Programu Leczenia Chorych na Hemofilię

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 7 sierpnia 2018 12:28

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski o nowej edycji Narodowego Programu Leczenia Chorych na Hemofilię  - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
- W zakresie nabywania leków wierzę, że są możliwości optymalizacji - powiedział Medexpressowi wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Panie Ministrze, pacjenci chorzy na hemofilię czekają na nową edycję Narodowego Programu Leczenia Chorych na Hemofilię, który zapewni pacjentom właściwą opiekę. Na jakim etapie są prace?

W połowie lipca trafiła ostateczna wersja tego programu do Ministerstwa Zdrowia. Program został przygotowany przez zespół ekspertów, przedstawicieli środowisk pacjenckich. Prace są na etapie weryfikacji przez MZ. Uwagi do programu zgłosiła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Spora część uwag została przez nas uwzględniona. Musimy zweryfikować ostateczny kształt programu. Zapoznałem się już z jego treścią. Mam klika pytań do zespołu. Wydaje mi się, że wprowadzamy pewne zmiany, które na pewno są uzasadnione. Moim zdaniem ten program jeszcze nie odpowiada na pytanie, w jaki sposób wprowadzimy te zmiany. Mam nadzieję, że niedługo zostaną skierowane kolejne pytania do zespołu. Chciałbym, aby program został jak najszybciej wprowadzony w życie. Mamy jeszcze trochę czasu. Program Leczenia Chorych na Hemofilię funkcjonuje do końca tego roku. Nikt nie zakłada, że ten program nie będzie funkcjonować.

Pacjenci obawiają się, że leczenie hemofilii zostanie przeniesione do NFZ. Czy pacjenci rzeczywiście mają powody do obaw?

Nie padła jeszcze jasna deklaracja, że leczenie hemofilii zostanie przeniesione do NFZ. Rozmawiam na ten temat z wiceministrem zdrowia Marcinem Czechem. W Polityce Lekowej Państwa zasygnalizowaliśmy, że w kwestii leczenia chorych na hemofilię czy na AIDS ws. leków antyretrowirusowych, rozważamy przejście na tryb refundacyjny nabywania leków. Chciałbym podkreślić, że nie rozmawiamy jeszcze o modelu dystrybucji tych leków. Wydaje mi się, że następuje pewne uproszczenie. Przejdziemy na tryb refundacyjny, który w mojej ocenie daje duże możliwości optymalizacji finansowych z funkcjonowaniem komisji ekonomicznych, z pewnymi mechanizmami podziału ryzyka, z innymi możliwościami rozmawiania z partnerami z rynku farmaceutycznego. Takich możliwości nie dają nam centralne przetargi. Tam jest to ściśle określone. Składamy specyfikacje istotnych warunków zamówienia. Co do zasady otrzymujemy ofertę. Nie ma tych mechanizmów, które są w trybie refundacyjnym. Nie rozmawiamy dziś o zmianie dystrybucji. Nie mówimy o tym, że dystrybucja ma przejść do szpitali, do innych ośrodków, wyjść z regionalnych centrów krwiodawstwa. To nie jest ten etap. Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię, który dzisiaj analizujemy, zakłada inne formy dystrybucji. Są to np. dostawy domowe. Najpierw zastanówmy się nad refundacją, poszukajmy oszczędności. Co do dystrybucji, to mogę zapewnić pacjentów, że nie chcemy zmieniać czegoś, co dobrze służy pacjentom. W zakresie nabywania leków, wierzę, że są możliwości optymalizacji, możliwości, z których powszechnie korzystamy we wszystkich innych lekach.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

Grafika_Retina_plaża_2
31 marca 2023
w-pigulce-0211
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 2.11.2022 r.

2 listopada 2022
W-pigulce-3011
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 30.11.2022 r.

30 listopada 2022
Onkobiegmp4-2022-12-07-103233
7 grudnia 2022
w-pigulce-2001
20 stycznia 2023
w-pigulce-1003
10 marca 2023