Gościem Iwony Schymalli jest dr hab. n. med. Agnieszka Mastelerz-Migas, krajowy konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej.
- Wyszczepialność pracowników ochrony zdrowia przeciwko grypie to trudny i wzbudzający wiele emocji temat, dlatego że pierwszym szczepieniem, o którym myślimy w aspekcie odpowiedzialnej polityki epidemiologicznej jest szczepienie przeciwko grypie.
- To szczepienie zabezpiecza nie tylko zaszczepionego, ale przerywa łańcuch epidemiologiczny - jest szczepieniem pożądanym wśród osób, które zajmują się najsłabszymi, starszymi, chorymi przewlekle.
- Wyszczepialność wśród pracowników ochrony zdrowia jest dramatycznie niska - jest niewiele wyższa niż w populacji ogólnej.
- Nawet tam, gdzie pracodawca finansuje szczepienia dla personelu medycznego, nie są one w pełni realizowane - to pokazuje, że brakuje wiedzy.
- Smutne jest to, że wielu pracowników ochrony zdrowia posługuje się bardziej wiarą niż wiedzą.
- Jeśli przedstawiciel personelu medycznego mówi: "ja nie wierzę w szczepienia", to jest przerażające.
- Szczepienia dla dorosłych to temat, o którym mówimy dopiero od kilku lat.
- Gdybyśmy mieli budować kalendarz szczepień dla dorosłych, to jest kilka szczepień, które warto wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności: szczepienie przeciwko grypie, a w przypadku grup ryzyka jak 65 plus, osoby z chorobami przewlekłymi, szczepienie przeciwko pneumokokom.
- Musimy również mówić o szczepieniach przypominających przeciwko krztuścowi - dla każdego dorosłego.
- Przez lata utarło się takie podejście do kobiet ciężarnych, że jeśli nie musimy, to nie podejmujemy żadnych interwencji medycznych i nie szczepimy.
- Mamy bardzo dużo danych z badań naukowych o korzyściach płynących ze szczepień w ciąży.
- Coraz więcej kobiet zgłasza się do POZ na szczepienia przeciwko grypie, i pod koniec ciąży przeciwko krztuścowi.
- Musimy położyć nacisk na współpracę z kolegami ginekologami - w wielu miejscach jest opór przed szczepieniami.