Jeszcze do niedawna endoskopia była metodą diagnostyczną. Jej dynamiczny rozwój sprawił, że można leczyć za jej pomocą coraz więcej schorzeń bez rozległych operacji. Dzięki rozwojowi technologii obrazowania, miniaturyzacji inwazyjnych narzędzi, a nawet wykorzystaniu sztucznej inteligencji- dziś endoskopowo można usnąć pęcherzyk żółciowy, a także uniknąć okaleczających konsekwencji takich operacji, jak wycinanie przełyku czy żołądka.
Sesja live
Organizatorem warsztatów jest Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie oraz Polska Fundacja Gastroenterologii. Była to już piąta edycja tego wydarzenia. Jak co roku uczestnicy –chirurdzy, interniści, gastrolodzy, pielęgniarki, czyli wszyscy związani z endoskopia przewodu pokarmowego - mogli podnosić swoją wiedzę i umiejętności w zakresie najczęściej wykonywanych procedur endoskopowych oraz najnowszych metod. Poza najlepszymi specjalistami z Polski, sesje prowadzili goście z Niemiec, Francji i Szwajcarii. Nowością była sesja live, podczas której eksperci uczyli wykonywania podstawowych zabiegów swoich młodszych kolegów, a także dzieli się wiedzą na temat skutecznego nauczania endoskopii.
Nauka również na błędach
W trakcie warsztatów zaprezentowano losy pacjentów leczonych podczas poprzednich edycji i omówiono wyniki odległe wykonanych interwencji, które – jak zaznaczali organizatorzy - są równie ważne jak bezpośredni sukces zabiegu. W programie znalazły się także sesje dedykowane pułapkom i powikłaniom endoskopowym. - Zdajemy sobie wszyscy sprawę, że nie należy ignorować nauki na błędach – podkreślali uczestnicy warsztatów.
W sumie zaprezentowano ponad 25 procedur. Pokazy odbywały się na żywo.