Kongres Medycyny Rodzinnej to jedno z najbardziej prestiżowych i popularnych w Polsce spotkań o charakterze naukowo-szkoleniowym zaadresowany do środowiska lekarzy rodzinnych. 22. edycja kongresu odbędzie się 13-16 czerwca br. w Warszawie. Podobnie, jak w latach poprzednich, kongres odbędzie się w formie hybrydowej.
W programie zaplanowano 2 sesje plenarne, 12 sesji wykładowych, 3 sesje naukowe i 9 warsztatów. Tegoroczne tematy obejmą zagadnienia z dziedziny szczepień, chorób zakaźnych, chorób układu kostno-stawowego, opieki nad pacjentem u kresu życia w domu oraz noworodkiem urodzonym blisko terminu porodu i wiele, wiele innych.
Tematyka zagadnień 22. Kongresu Medycyny Rodzinnej odpowiada złożoności procesu opieki nad pacjentem w gabinecie lekarza rodzinnego. Podczas kongresowych sesji przedyskutowane zostaną takie aspekty, jak zakażenia i choroby zakaźne jako istotny problem w codziennej praktyce lekarza rodzinnego; łagodzenie dokuczliwych objawów u pacjenta u kresu życia w domu; szczepienia jako wyzwania dla społeczeństwa i lekarzy; bóle głowy i twarzy w praktyce lekarza rodzinnego.W zakresie tematu szczepień sporo czasu prelegenci chcą poświęcić na komunikację z pacjentem: w jaki sposób należy rozmawiać z chorym, aby przekonać do szczepień ochronnych i systematycznego pilnowania kalendarza szczepień. Specjaliści medycyny rodzinnej zdają sobie sprawę, że to na ich barkach spoczywa obalenie mitów tworzonych przez ruchy antyszczepionkowe i szerzone poprzez social media. Organizatorzy zapewniają, że wyposażą kolegów w niezbędne narzędzia komunikacyjne, aby temat szczepień przestał być tabu.
Kolejne zagadnienie godne uwagi lekarzy rodzinnych to choroby stawów i kości. Te schorzenia są w czołówce problemów zgłaszanych przez pacjentów w gabinecie podstawowej opieki zdrowotnej. Uczestnicy kongresu będą mieli okazję zgłębić temat, aby zapewnić profesjonalną pomoc na początkowym etapie choroby, jak i uśmierzyć ból w zaawansowanym stadium.
Organizatorem 22 Kongresu Medycyny Rodzinnej jest Stowarzyszenie Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.
Misją stowarzyszenia, profesjonalnego i naukowego towarzystwa lekarzy rodzinnych, jest konsekwentne działanie na rzecz budowy i rozwoju systemu ochrony zdrowia wysokiej jakości, służącego zdrowiu, godności i dobremu samopoczuciu wszystkich ludzi.
Kolegium wypełnia swoją misję rozwijając i reprezentując specjalność, jaką jest medycyna rodzinna; pielęgnując wysokie standardy kształcenia lekarzy rodzinnych na wszystkich etapach edukacji medycznej; wspierając rozwój badań naukowych w medycynie rodzinnej; rozpowszechniając wiedzę o medycynie rodzinnejw społeczeństwie, a także służąc wsparciem swoim członkom w rozwoju zawodowym, naukowym oraz w wykonywaniu praktyki lekarza rodzinnego.
Poprzez swoje działania Kolegium chce doprowadzić do sytuacji, w której każdy obywatel i jego rodzina znajdować się będą pod opieką kompetentnego lekarza rodzinnego.
Aktualnym prezesem Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce jest dr Agnieszka Jankowska-Zduńczyk.
Rejestracja: TU
Medexpress.pl jest patronem medialnym wydarzenia