Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

40-lecie żywienia pozajelitowego w Polsce

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 29 września 2023 11:50

40-lecie żywienia pozajelitowego w Polsce - Obrazek nagłówka
fot. iStock
Obchody jubileuszu 40-lecia żywienia pozajelitowego w Polsce odbędzie się 5 października w SPSK im. prof. W. Orłowskiego CMKP w Warszawie. Uroczystość poświęcona będzie osiągnięciom w dziedzinie leczenia żywieniowego i zasłużonym na rzecz poprawy sytuacji polskich pacjentów. Wśród zaproszonych gości są autorytety, eksperci, pacjenci, przedstawiciele różnych środowisk zaangażowanych w ochronę zdrowia. Jubileusz został objęty patronatem honorowym Ministra Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta, Prezesa NFZ oraz dyrektora CMKP.

Żywienie pozajelitowe polega na dostarczaniu wszystkich składników odżywczych drogą dożylną. Dla każdego pacjenta - w warunkach aseptycznych apteki szpitalnej - jest indywidualnie przygotowana mieszanina zawierająca substancje odżywcze o ściśle zaplanowanym składzie.

Żywienie pozajelitowe jest złożonym sposobem leczenia przeznaczonym dla chorych m.in.: po rozległych operacjach jelit, z powikłaniami pooperacyjnymi przewodu pokarmowego, z chorobami zapalnymi jelit oraz dla pacjentów z niewydolnością przewodu pokarmowego, u których żywienie w sposób naturalny jest niemożliwe lub niewystarczające do utrzymania ich przy życiu. Obecnie w Polsce około 1200 dorosłych pacjentów i około 240 dzieci wymaga długotrwałego żywienia pozajelitowego.

40 lat temu po raz pierwszy w Polsce profesor Marek Pertkiewicz i doktor Krystyna Majewska - przy dużym wsparciu profesora Bruna Szczygła - zastosowali program domowego żywienia pozajelitowego, który okazał się sukcesem i stosowany jest do dziś.

Dzięki temu, że żywienie pozajelitowe może być prowadzone w domu pacjent może kontynuować pracę zawodową, wyjeżdżać na wakacje i pełnić wszystkie role społeczne. W 1983 roku w Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha, ówczesnej Akademii Medycznej, prof. Marek Pertkiewicz uratował życie pierwszych pacjentów dzięki metodzie żywienia pozajelitowego w domu. W 2003 roku w SP Szpitalu Klinicznym

im. prof. W. Orłowskiego, CMKP powołano Oddział Kliniczny Chirurgii Ogólnej

i Żywienia Klinicznego. Kierownikiem kliniki został profesor Pertkiewicz, który wspólnie ze swoim zespołem prowadził kompleksową terapię żywieniową pacjentów.

Po śmierci profesora Marka Pertkiewcza kierownikiem Kliniki został profesor Jacek Sobocki.

- Leczenie żywieniowe pacjenta w domu jest połączeniem najnowszej wiedzy naukowej z wysokim stopniem sztuki lekarskiej. Na ten złożony system leczenia składa się: kompleksowe leczenie z idealnym dopasowaniem składu mieszaniny odżywczej przez lekarza, profesjonalna opieka pielęgniarek i dietetyków, przygotowanie mieszanin przez farmaceutę oraz złożona logistyka -podkreśla prof. Jacek Sobocki, kierownik Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej i Żywienia Klinicznego CMKP. - Nasza pracownia jest jedną z największych w kraju. Każdego dnia setki pacjentów w Polsce żyją dzięki przygotowanemu przez nas żywieniu pozajelitowemu – dodaje prof. Sobocki.

W programie jubileuszu w części oficjalnej zaplanowano przemówienia zaproszonych gości, uroczystą dekorację zasłużonych w dziedzinie leczenia żywieniowego oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej profesora Marka Pertkiewicza i jego osiągnięcia. Po uroczystej gali odbędzie się spotkanie dyskusyjne z udziałem pacjentów, Rzecznika Praw Pacjenta, ekspertów i pozostałych uczestników, będzie to doskonała okazja do wymiany doświadczeń oraz określenia dalszych kierunków rozwoju leczenia żywieniowego w Polsce.

Medexpress objął patronat medialny nad wydarzeniem.

źródło: informacja prasowa

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także