Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, po panelu "Koordynowana opieka medyczna - pacjent z cukrzycą" Szczytu Zdrowie mówi Iwonie Schymalli, redaktor naczelnej Medexpressu, o opiece nad pacjentem z cukrzycą w ramach POZ i roli lekarza POZ.
Praktycznie co ósmy pacjent, który trafia do gabinetu lekarza POZ, to pacjent z cukrzycą. Zdaniem Jacka Krajewskiego (PZ) jeśli chodzi o finansowanie, to pacjenci z cukrzycą są wyróżnieni w finansowaniu, ponieważ stawka kapitacyjna jest korygowana trzykrotnie. - Pamiętajmy, że jest to zależne od wieku pacjenta i czy nie wchodzi w inne grupy to finansowanie jest różne. Pacjenci z cukrzycą wskazywani są jako ci, którymi lekarz POZ powinien zająć się szczególnie. I tak jest.
Oprócz działań medycznych, naprawczych, które są związane z cukrzycą, jednym z podstawowych zadań lekarzy POZ jest wczesne wykrywanie i zapobieganie powstawaniu cukrzycy. W tym celu lekarze m.in. Porozumienia Zielonogórskiego wykonują program edukacyjny „Szkoła cukrzycy” nie tylko dla pacjentów z cukrzycą, ale także pacjentów zagrożonych chorobą np. z obciążeniem rodzinnym, a także dla ich rodzin, by wiedzieli, jak opiekować się chorymi. - Stawiamy przede wszystkim na zapobieganie i edukację. Ponieważ znamy swoich pacjentów od wielu lat, wiemy, którzy są szczególnie zagrożeni i jakie ryzyko powstania choroby istnieje i wskazujemy, jak nie dopuścić do powstania albo maksymalnie opóźnić powstanie tej choroby. Ponieważ jest to choroba cywilizacyjna i jedna z plag, która nas dotyczy, to zadaniem POZ jest odciążyć specjalistów diabetologów od nawału pacjentów. Nasze zadanie to zapobieganie i wczesne wykrywanie oraz medycyna naprawcza.