– Pneumonologia ciągle jest postrzegana w świadomości jako specjalizacja mało znana, wręcz zakamuflowana, a na pewno niedowartościowana i niedoszacowana oraz niedofinansowana. Ja natomiast chciałabym powiedzieć, że to specjalizacja, która przebyła bardzo długą drogę – od ftyzjatrii zajmującej się gruźlicą aż do pełnoprawnej dziedziny interny – podkreśla dr Małgorzata Czajkowska-Malinowska.
Jak dodaje, jest to bardzo szeroka specjalizacja. Obejmuje szeroko pojęte choroby płuc, ale zajmuje się też intensywną terapią pacjentów z niewydolnością oddychania, a także pacjentami z chorobami alergicznymi – m.in. astmą.
– Dużą częścią naszej działalności jest onkologia pulmonologiczna, skupiona przede wszystkim na walce z rakiem płuca, będącym obecnie jednym z największych wyzwań ochrony zdrowia. Nieodzowną w naszej pracy jest też profilaktyka, związana z badaniami, poradnictwem antytytoniowym i szczepieniami. Prowadzimy też domowe leczenie tlenem i respiratorem – wskazuje prezes PTChP.
Zwłaszcza w okresie COVID-19 widoczna była natomiast rola pulmonologów w walce z chorobami infekcyjnymi układu oddechowego. To wszystko jednak nadal tylko wycinek pracy tych ekspertów.
– Naszą domeną są skomplikowane, powikłane zapalenia płuc czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (zmaga się z nią ponad 2 mln osób), choroby śródmiąższowe – aż 200 jednostek chorobowych. Niesamowity dział medycyny to medycyna snu, w tym zaburzenia oddychania. Osoby, które mają bezdech senny to właśnie nasi pacjenci – dodaje.
– Przewlekłe choroby płuc powodują aż 9 proc. niepełnosprawności w Polsce. Choroby płuc są drugie w kolejności jako przyczyny absencji chorobowej. To ogromny problem dla zdrowia publicznego – zaznacza dr Małgorzata Czajkowska-Malinowska.
Jak przypomina prezes PTChP, pulmonolodzy pracują w ścisłej kooperacji z lekarzami innych dziedzin: kardiologami, alergologami czy reumatologami.
– Naszą specjalność bardzo mocno łączymy też z torakochorrgią. My ustalamy rozpoznanie, a chirurdzy operują. My z kolei czasami prosimy ich o badania śródoperacyjne – wskazuje.
W czwartek, 12 grudnia, na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się Jubileuszowa Gala 90-lecia Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. Wydarzenie zgromadziło licznych przedstawicieli świata medycyny, nauki oraz administracji publicznej. To niezwykłe spotkanie, będące podróżą przez 90 lat historii Towarzystwa, stanowiło okazję do refleksji nad rozwojem polskiej pneumonologii oraz wyrażenia wdzięczności tym, którzy od lat angażują się w walkę o zdrowie płuc Polaków.