Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Barbara Dziuk: Dzieci są filarem machiny działań prozdrowotnych

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 30 sierpnia 2023 13:21

Barbara Dziuk: Dzieci są filarem machiny działań prozdrowotnych - Obrazek nagłówka
fot. Rafał Gronecki
– Inwestycja w młode pokolenie to inwestycja, która zwróci nam się za parę lat. Budowanie dobrych nawyków żywieniowych i pokazanie, że możemy opanować choroby cywilizacyjne to wspaniała idea. Musimy na tym polu współdziałać i nie tworzyć barier – powiedziała poseł Barbara Dziuk z PiS w rozmowie z Medexpressem podczas I Kongresu Zdrowia Dzieci i Młodzieży.

Obszarów ochrony zdrowia, które poddaje się różnym dyskusjom, jest bardzo wiele. Dziś rozmawiamy o zdrowiu dzieci i młodzieży, a spotkanie rozpoczynamy od rozmowy od psychiatrii. Trwa reforma psychiatrii dziecięco-młodzieżowej

Z ofertą budowania strategii dla psychiatrii przyszły organizacje pacjenckie. Nurt i kierunek nadały osoby, które borykają się na co dzień z różnymi problemami. Mam wielką przyjemność tworzenia zespołów interdyscyplinarnych, które są filarem budowania strategii, a później działań naprawczych. Możemy je tworzyć, ale tylko z ekspertami, bo istotnym elementem w dialogu jest właśnie ta grupa. Dzisiejsze rozmowy panelowe zbudują założenia dobrych zmian, które jak myślę będą mieć odzwierciedlenie w rozmowach ministerialnych. Tak się składa, że wiele dobrego zadziało się już na kongresach zdrowia kobiet. Kongres Zdrowia Mężczyzn sprawił, że wreszcie będziemy mieli profilaktykę ukierunkowaną na mężczyzn. Filarem całej machiny działań prozdrowotnych są dzieci. Inwestycja w młode pokolenie to inwestycja, która zwróci nam się za parę lat. Budowanie dobrych nawyków żywieniowych i pokazanie, że możemy opanować choroby cywilizacyjne to wspaniała idea. Musimy na tym polu współdziałać i nie tworzyć barier. Ten kongres pokazuje, że nam się wszystko udaje. Eksperci potrafią rozmawiać na trudne tematy i wskazać problemy, ale wiemy, że można je rozwiązać.

Wróćmy to psychiatrii. Jesteśmy w trakcie reformy, która przemodelowuje podejście do psychiatrii dzieci i młodzieży, kładzie bardzo duży nacisk na wsparcie środowiskowe, a wiemy też z drugiej strony, że te potrzeby związane z opieką psychiatryczną dzieci i młodzieży są coraz większe. Dzieci w kryzysie jest coraz więcej. Jest to więc chyba jedno z ważniejszych obecnie wyzwań.

Musimy sobie uświadomić, że jesteśmy po epidemii COVID-19, która niestety zostawiła nam spuściznę w postaci różnych emocjonalnych zaburzeń, rozchwiania młodego pokolenia, które nie umiało sobie z ta sytuacją poradzić, bo nie miało kontaktu z rówieśnikami. Żyjemy też w czasie wojny za naszą wschodnią granicą. To sytuacja, która wielu młodych ludzi przeraża. Do tego jest jeszcze pęd życia codziennego, również mocno atakujący młodego człowieka. Znalezienie równowagi psychicznej w tych wszystkich okolicznościach jest naprawdę bardzo dużym wysiłkiem, również dla nauczycieli. Trzeba podkreślić, że w tych działaniach musi być współpraca pomiędzy ministerstwem oświaty, ministerstwem zdrowia, ale też i ministerstwem rodziny i polityki społecznej. Obserwuję rozwój ośrodków, do których można się udać z dzieckiem, aby uzyskać poradę psychologa czy psychiatry.

Jeszcze jeden wątek bardzo mocno wysuwa się podczas dzisiejszych rozmów na pierwszy plan. To potrzeba wczesnego diagnozowania, potrzeba dostępu do badań diagnostycznych, do badań przesiewowych, badań molekularnych, a to z kolei otwiera możliwości dostępu do tego najbardziej innowacyjnego leczenia, zwłaszcza jeśli mówimy o chorobach onkologicznych i chorobach rzadkich.

W tej kadencji w Sejmie stworzył się bardzo dobry kierunek. Nie ukrywam, że to było bardzo trudne zadanie. Bałam się rozmów i prac nad chorobami rzadkimi, bo to jest dziedzina bardzo trudna. Niemniej pacjenci przekonali nas, żeby w tym kierunku działać. No i to, co się udało, stworzenie strategii chorób rzadkich, daje możliwość finansowania tych rozwiązań z zakresu innowacyjnej medycyny. Jestem z tego tytułu bardzo szczęśliwa. Sukcesem ministerstwa zdrowia jest to, że stworzyliśmy finansowanie badań przesiewowych, na przykład w SMA. Jesteśmy pionierami w Europie, wyprzedziliśmy inne kraje. Wczesna diagnostyka, wczesne podane bardzo drogiego leku innowacyjnego, stwarza komfort życia. Potem ten młody człowiek praktycznie nie będzie obarczony życiem na wózku inwalidzkim. W tych wszystkich działaniach i decyzjach ministerialnych zapisane jest ukierunkowanie na potrzeby pacjenta, by stworzyć mu jak najlepszy komfort życia, a przede wszystkim ograniczyć ból, który towarzyszy tym wszystkim chorobom.

Dziękuję za rozmowę.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Ulica_Wiejska_w_Warszawie_2020
18 października 2024
Monosnap iTV Sejm - transmisje - Sejm Rzeczypospol
9 października 2024
GZRwTPxX0AA7-dz
7 października 2024
Monosnap Announcement of the 2024 Nobel Prize in P
TRANSMISJA

Medyczny Nobel 2024

7 października 2024
vf-head
SAVE THE DATE

VACCINE FORUM 2024

10 października 2024
Ulica_Wiejska_w_Warszawie_2020
26 września 2024