Za nami warsztaty praktyczne TECHNIKI OPERACYJNEGO LECZENIA DEFORMACJI PRZODOSTOPIA – PALUCH KOŚLAWY, DEFORMACJE PALCÓW.
Kierownikiem naukowym spotkania był dr Andrzej Komor. Szkolenia na ludzkich preparatach nieutrwalonych poprowadzili: dr hab. n. med. Henryk Liszka, Urszula Zdanowicz oraz Andrzej Komor.
- Szkolenia kadawerowe od wielu lat są standardem na świecie i odgrywają kluczową rolę w procesie kształcenia i uczenia chirurgów poszczególnych technik operacyjnych. W wielu krajach chirurdzy nie są dopuszczani do operacji, jeśli nie przejdą szkoleń kadawerowych - mówi w rozmowie z Medexpressem dr hab. n. med. Henryk Liszka. Kierownik naukowy Andrzej Komor wyjaśnia dlaczego warsztaty kadawerowe mają przewagę nad tradycyjnymi. - Szkolenia tradycyjne to przede wszystkim wykłady, zajęcia na preparatach z kości sztucznych. Mamy więc tylko namiastkę pacjenta. Zajęcia na preparatach kadawerowych to odtworzenie realiów operacji. Lekarz ma kontakt z ciałem pacjenta jest odtworzenia warunków sali operacyjnej - mów dr Komor. Nie bez znaczenia jest bezpieczeństwo pacjenta. - Takie szkolenia pozwalają lekarzom w warunkach bezpiecznych, nie narażając zdrowia i życia pacjentów do poznania nowych technik czy nowego instrumentarium, daje także możliwość dyskusji nad trudnymi przypadkami - podkreśla lek. Urszula Zdanowicz.
Program warsztatów obejmował zagadnienia z anatomii operacyjnej stopy (m.in. wskazania i metody operacyjnego leczenia palucha koślawego, osteotomia scarf – za i przeciw, metatarsalgia, palce szponiaste i młotkowate – metody korekcji). Zajęcia praktyczne składały się z dwóch bloków zajęć poprzedzonych prezentacją techniki przez instruktora. Warsztaty zakończyły się wykładami, które m.in. dot. powikłań operacyjnego leczenia palucha.
Szkolenie odbyło się dzięki sponsorowi
Źródło zdjęć wykorzystanych w filmie:
Redakcja Medexpress
Centrum Edukacji Medycznej CEM